Erişilebilirlik

Fransa'da Polis Döven Boksöre Rekor Para Desteği


Sarı Yeleklier Yılın İlk Eylemine Sert Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Fransa'yı sarsan Sarı Yelekliler hareketinin 8'inci eylemine, yumruklarıyla 4 zırhlı polisi gerileten videosuyla damga vuran boksör Christophe Dettinger'e internet üzerinden para desteği kampanyası açıldı. Kampanyaya Sarı Yelekliler'in verdiği rekor destekle sadece birkaç saat içinde 120 bin Euro üzerinde rekor yardım toplandı. Kampanya ülkeyi "Boksör'e destek verenler" ve "polise destek verenler" şeklinde ikiye böldü. Polis sendikaları, hükümetten bu ‘utanç’ kampanyasının iptal edilmesini istedi. Sarı Yelekliler ise Boksör Dettinger'yi milli kahraman ilan etti.

Fransız hafif sıklet boks şampiyonu 37 yaşındaki Christophe Dettinger, geçen Cumartesi günü yaşanan şiddet olaylarının ardından hafta sonu gizlendikten sonra, Pazartesi günü avukatıyla beraber polise teslim oldu. "Görev başındaki iki memura bilinçli şiddet uygulamak" suçuyla göz altına alınan Dettinger, 2 yıl hapis ve 75 bin Euro para cezası riski ile karşı karşıya kalınca yakınları harekete geçti.

​Sarı Yelekliler'in ve boksörün yakın çevresi, Leetchi adlı internet sitesinden yardım kampanyası başlattı. Kampanya çağrısında, "Christophe Dettinger geçen hafta sonu arkadaşlarını korumak için risk aldı. Bugün davranışını kabul diyor ama örnek olma riski de taşıyor. Mücadelesinde ona destek verelim. Cezasını tek başına ödememeli. Bu para yardımı ile ailesini desteklemek ve Sarı Yelekliler'in yani gerçek Fransız halkının desteğinin arkasında olduğunu göstermek istiyoruz" ifadesine yer verildi.

"Ulusal Boksörümüz Christophe D'ye Sestek" başlığıyla açılan kampanyaya birkaç saat içinde rekor destek verildi. Sosyal medyada kahraman ilan edilen gözaltındaki boksöre 120 bin Euro’dan fazla yardım yapıldı ve bu miktar sürekli yükselmeye devam ediyor. Salı sabahı yardım yapanların sayısı 7 bini geçti.

Kampanyaya ait sitedeki yorumlar arasında Dettinger'e "teşekkür ve destek mesajları" yağdı. Mesajlar arasında boksörü milli kahraman ilan edenlerin de olduğu dikkat çeki.

Polis sendikası kampanyanın iptalini istedi

Hükümet ve polis sendikaları ise bu yardım kampanyası karşısında şoke olduklarını açıkladı. Devlet Bakanı Marlene Schiappa, "Bu bir utanç. Polisi döven bir suçlu kahraman ilan ediliyor. Bu kampanyanın arkasında kimler var ortaya çıkarılmalı" dedi. Alliance Polis National adlı polis sendikası genel sekreteri Fabien Vanhemelryck de, hükümetten bu utanç kampanyasının hızla iptal etmesini istedi.

İki Fransa iki yardım kampanyası

Tartışma Fransız kamuoyunu ikiye böldü. Yardım kampanyaları düzenleyen Leetchi adlı site, önce kampanyanın tümüyle yasal olduğunu dile getirdi. Dettinger'e destek kampanyasını başlatan yakınları, "medya ve politik baskı nedeniyle" kampanya miktarını gizlediklerini açıkladı. Ancak baskılar üzerine Leetchi, yardım kampanyasının kaldırıldığını açıkladı. Ancak Dettinger için toplanan miktar kısa sürede 120 bin Euro'yu aştı.

Ancak bu sefer Cumhuriyetçi milletvekili Renaud Muselier, yaralanan polislere destek için yardım kampanyası başlattığını, yardımın olaylarda yaralanan polislerin ailelerine ve polis derneklerine gönderileceğini açıkladı.

Polis sendikaları ve politikacılardan gelen eleştirilere rağmen, Dettinger'e mali destek artarak devam ediyor. Sarı Yelekli sözcülerinden Pierre Vila, LCI haber kanalına yaptığı açıklamada, "Dettinger suçlu değil, bugüne kadar hiçbir suç işlememiş, 3 çocuğu olan bir aile babası. Çalışıyor. Yasalara hiç karşı gelmemiş. Kendisi, eşi polis tarafından gaza boğulmuş ve bu muamele karşısında öfkeleniyor. Kampanyayı destekliyoruz" dedi.

Dettinger, polise teslim olmadan önce yayınladığı videoda, "kadınların, yaşlıların gaza boğulduğunu ve polis şiddetine maruz kaldığını görmekten dolayı öfkelendiğini ve kendini kaybederek polislere vurduğunu" dile getirmişti. Davranışının yanlış olduğunu belirten 37 yaşındaki Dettinger, polis şiddeti karşısında sadece kendisini koruduğunu söyledi. Sarı Yelekliler'in kahraman ilan ettiği boksörün gözaltı süresi ise uzatıldı.

Fransa'da geçen Cumartesi günü yapılan 8'inci büyük Sarı Yelekliler eyleminde Toulon kentinde, bir polis şefinin de göstericileri aynı şekilde yumrukladığı belirlendi. Polis Şefi hakkında savcılığın, "soruşturmaya gerek yok, normal davranış" kararı alması üzerine orantısız şiddet uygulandığı iddiasıyla iç soruşturma başlatıldı.

Hükümetten şiddete karşı yeni yasa

Cumartesi günkü hükümet binasına ve polise saldırmaya kadar varan şiddet eylemlerinin ardından, Başbakan Edouard Philippe artık eylemlerde şiddet uygulayan, kırıp dökenlerin cezasız kalmayacağını belirterek, bundan böyle her gösteride Fransa genelinde 80 bin polisin görev yapacağını, bunların 5 bininin başkent Paris'te görev alacağını açıkladı. Şiddet suçuna uygulanan cezaların arttırıldığı yeni bir yasa üzerinde çalıştıklarını da duyuran Philippe, yasayı Şubat ayında Meclis gündemine getireceğini bildirdi.

Bu yasa ile bundan böyle sert şiddet eylemlerine karışan göstericiler fişlenecek ve bir sonraki gösteriye katılmaları yasaklanacak. Maskeli olarak gösteriye gelme yasağı daha sert uygulanacak; bugüne kadar küçük bir para cezası uygulanan maskeli göstericiler, hakim karşısına çıkarılarak yargılanacak. Şiddet olaylarına katılanlara verilen cezalar artırılacak. "Kıran öder" ilkesi getirilerek, kamu mallarına zarar verenlere bu zararları ödemeleri zorunluluğu getirilecek.

‘’Politik soruna polis çözümü’’

Muhalefet partileri yeni yasa çalışmasını "politik ve sosyal soruna polis çözümü" getirmekle eleştirerek, hükümetin bu dev soruna çözmekten aciz olduğunu dile getirdi. Radikal sol parti La France Insoumise (LFI) ve aşırı sağ parti Ressemblement National / Ulusal Birleşme (RN) ve merkez sağ Cumhuriyetçiler/ Les Republicains (LR), hükümeti amatör olmakla suçladı. Bazı milletvekilleri hükümetten parlamentoyu feshederek yeniden seçime gitmesini istedi. Hükümet ise politik çözüm olarak, 15 Ocak'ta başlayarak 3 ay sürecek "Danışma komiteleri" aracılığıyla Sarı Yelekliler'in taleplerinin dinleneceğini ve sonunda bir takım anayasal düzenlemelere gidileceğini açıkladı.

Bu arada Sarı Yelekliler dünyada diğer ülkelerde protesto gösterilerine ilham kaynağı olmaya devam ediyor. İtalya Beş Yıldız Hareketi'nin lideri ve hükümet ortağı Luigi Di Maio da Sarı Yelekliler hareketine destek verdi.

XS
SM
MD
LG