Erişilebilirlik

Fransa’da Olimpiyat Sevinci


Amerika’nın Los Angeles kenti ile Fransa’nın başkenti Paris arasındaki 2024 ve 2028 Olimpiyat oyunları için bir süredir devam eden “çifte adaylık” heyecanı sona erdi.

Los Angeles kenti ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) 2028 oyunları konusunda anlaştıklarını açıklayınca 2024 Olimpiyat Oyunları’nın da Paris’te yapılmasının yolu açıldı.

Los Angeles 1932 ve 1984 yıllarının ardından 2028’de üçüncü kez olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak.

Paris ise 3 kez başarısızlıkla sonuçlanan adaylık yarışında bu sefer 2024 için tek aday ve ipi göğüslemeye hazırlanıyor.

Çifte adaylık açıklaması

Olimpiyat Komitesi IOC, Temmuz ayı başında sıradışı bir karar alarak, 2024 ve 2028 olimpiyatlarının hangi illerde yapılacağını belirleme konusunda “çifte adaylık” yöntemini tercih etti.

IOC ve Los Angeles kentinin yaptığı anlaşmaya göre, IOC Los Angeles Komitesi’ne oyunların düzenlenmesinde kullanılmak üzere 1,8 milyar dolar katkı yapacak. Paris için bu rakamın 1,5 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

Los Angeles ile imzalanan sözleşmenin ardından IOC, Paris ve Los Angeles ile birlikte üçlü bir sözleşme daha imzalayacak. Ardından karar 13 Eylül’de, IOC’nin Peru’nun başkenti Lima’da yapılacak 131’inci Genel Kurul toplantısında oylandıktan sonra resmileşecek.

Kararı Twitter hesabından değerlendiren Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, “Dostum Los Angeles Belediye Başkanı’nın 3 tarafın da kazandığı bir anlaşmaya olanak verecek bir adım daha atmasından dolayı mutluyum: Paris, Los Angeles ve IOC” sözleriyle kararı kutladı.

Hamburg, Roma, Budpeşte çekilince…

Başlangıçta 2024 yılı olimpiyat oyunları için 5 kent aday olmuştu: Hamburg, Roma, Budapeşte, Boston ve Paris. Boston kenti halk desteği olmadığı gerekçesiyle 2015 yılında yarıştan çekildi, onun yerine Los Angeles aday oldu. Olimpiyat adaylığını referanduma sunan Hamburg kenti de Temmuz 2015’te halk ‘hayır’ deyince çekildi. Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi kesin bir dille adaylığı reddettiklerini açıkladı. En son Budapeşte’de halkın dev gösteriler ve imza kampanyalarıyla adaylığa sert muhalefet etmesiyle adaylıktan çekilmek zorunda kaldı.

IOC adayların birbiri ardına havlu atmasının ardından, iki temel gerekçe ile 2024 ve 2028 adaylığını birlikte açıklama kararı aldı. IOC, hem “çok fazla kaybeden olmasını istemediklerini hem de Paris ve Los Angeles gibi 2 mükemmel adayı tutmak istediklerini” dile getirdi.

Komite, daha önce de ikili aday belirleyerek, Paris ve Amsterdam’ın 1924 ve 1928 oyunlarına ev sahipliği yapmasına karar vermişti.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG