Erişilebilirlik

Fransa'da Noel Pazarına Silahlı Saldırı


Fransa'nın Strasburg kentinde, Noel pazarına düzenlenen silahlı saldırıda üç kişi hayatını kaybetti, 12 kişi de yaralandı. Saldırının nedeni resmi olarak açıklanmadı ancak yetkililer soruşturmayı terörle mücadele savcılığının yürüteceğini açıkladı. Saldırgan ise henüz yakalanamadı.

Ülkenin doğusunda Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin de bulunduğu kentin ünlü Noel pazarı yıllardır turistlerin de uğrak noktasıydı.

Silah seslerinin duyulmasının ardından halk çevredeki dükkanlara ve restoranlara sığındı.

Saldırı haberi sonrasında İçişleri Bakanı, kent halkını güvenlik nedeniyle evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.

Saldırı sonrasında Avrupa Parlamentosu binasına giriş-çıkışlar durduruldu.

Polis, saldırganın kimliğini tespit etti. 29 yaşındaki Chekatt Cherif isimli saldırganın daha önce adi suçlardan dolayı poliste kaydı olduğu ve istihbarat birimlerinin terör şüphelilerini izlediği S fişi adı verilen güvenlik fişinde de kayıtlı olduğu belirlendi.

Saldırı sonrasında Strasburg'a giden İçişleri Bakanı Christophe Castaner, saldırganın daha önce terörle ilgili olmayan suçlardan Fransa ve Almanya'da hüküm giydiğini belirtti.

Saldırı öncesinde, Salı sabah saatlerinde, Fransız güvenlik güçlerinin tutuklamak üzere zanlının evine gittiği ancak evde bulamadıkları da gelen bilgiler arasında. Polisin arama sırasında evde patlayıcı madde bulduğu kaydedildi.

XS
SM
MD
LG