Erişilebilirlik

Fransa’da Hükümet Güvenoyu Aldı


Manuel Valls

Cumhurbaşkanı François Hollande ile uyguladıkları yeni ekonomik politikaları nedeniyle yalnızca muhalefetin değil, kendi grubundan milletvekillerinin de tepkisini çeken Başbakan Manuel Valls, Ulusal Meclis’ten 244’e karşı 269 oyla güvenoyu almayı başardı.

Fransa’da Ağustos sonunda üç bakanın hükümetin sağa kaydığı eleştirilerini getirmesi üzerine hükümetin istifasını Hollande’a sunan Başbakan Valls, hızla yeni kabinesini oluşturmuştu. Yaşanan siyasi çalkantılara ve hükümete desteğin azalmasına rağmen, Başbakan Valls, zorunlu olmadığı halde Meclis’ten güvenoyu isteyeceğini duyurmuştu.

Fransız Ulusal Meclis’inde dün yapılan güvenoyu görüşmelerinde, otoriter yönetim biçimi ve sağ politikaları ile kendi partisinden milletvekillerinin de sert eleştirilerine hedef olan Valls, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada sağ politikalar uygulamadıkları mesajını verdi ve kendi partisine birlik çağrısı yaptı.

İktidar partisinde çatlak büyüyor

Görüşmelerin ardından yapılan oylamada Valls hükümeti, 244’e karşı 269 oyla güvenoyu almayı başardı. Ancak bir süredir kendi hükümetini eleştiren ve oylamaya katılmayarak tepkisini gösteren PS’li milletvekili sayısı 32’ye çıktı. Başbakan Valls’in güvenoyu alması, bir süredir dillendirilen “Meclis fesh edilsin” çağrılarını dindirerek, Cumhurbaşkanı Hollande ve hükümete rahat bir nefes aldırdı. Ancak, Nisan ayında yapılan bir önceki güvenoyunda, hükümete destek veren vekil sayısı 306, muhalif sayısı ise 11 idi. Muhaliflerin üç kat artması, önümüzdeki ay Meclis gündemine gelecek bütçe görüşmelerinde Hollande-Valls ikilisini yeni problemlerin beklediğine işaret ediyor.

Liberal U dönüşü

Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Valls, Sorumluluk Paktı adındaki yeni ekonomik reform paketiyle şirketlere büyük kolaylıklar getirerek işsizlik rakamlarının ateşli yükselişini frenlemek istediklerini açıkladı. Ancak sol muhalefet ve PS içindeki sol kanat bu reforma itiraz ederek büyümeyi özendiren, şirketlere değil kriz altında ezilen kesimlere destek verilmesi gerektiğini belirterek iktidara bayrak açtı. “Solun Sarkozy’si” diye adlandırılan Manuel Valls’in sağ politikaları ve Hollande’ın seçim vaatlerinden çark ederek daha liberal bir politika istemesi, Sosyalist Parti tabanında her geçen gün daha sert eleştirilere neden oluyor. Son yapılan anketler Cumhurbaşkanı Hollande’a olan halk desteğinin yalnızca yüzde 13 olduğunu gösteriyor. Bu rakam, bütün 5’inci cumhuriyet döneminin en düşük rakamı, Hollande da en az popüler Cumhurbaşkanı olarak tanımlanıyor.

XS
SM
MD
LG