Erişilebilirlik

Fransa'da Favori Macron Seçim Tartışmasını Kazandı


Fransa'da önümüzdeki pazar günü yapılacak seçimler öncesi ikinci tura kalan iki aday Emmanuel Macron ve Marine Le Pen'in televizyonlar önündeki tartışması yüksek tansiyon ve sert tartışmalar altında geçti. Haber kanalı BFM TV tarafından tartışmanın hemen ardından yapılan ankete, seçimlerin favori ismi Macron'un izleyicileri ikna etmeyi başardığını ortaya çıkardı. Ankete katılanların yüzde 63'ü Macron'un, yüzde 34'ü ise Le Pen'in daha ikna edici olduğunu dile getirdi.

Adaylar, Fransa’nın geleceği için büyük önem taşıyan, ülkenin büyük partilerinin saf dışı kaldığı ve OHAL'in uygulandığı bir ortamda gerçekleşen seçimlerde sonucu belirleyecek televizyon ekranları önünde tartıştı.

Fransızların iki tur arasında heyecanla bekledikleri tartışma, tıpkı aylardır süren seçim kampanyası gibi yüksek tansiyon altında ve karşılıklı suçlamalarla geçti. İki aday arasındaki en büyük kavga terörle mücadele ve Avrupa Birliği konusunda koptu.

Le Pen-Macron düellosu boyunca "sitemin paraziti", "zorunluluktan desteklenen aday", "ukalalığı bırakın", "siz kendi programınızı anlatın" hakaretleri havada uçuştu
Le Pen-Macron düellosu boyunca "sitemin paraziti", "zorunluluktan desteklenen aday", "ukalalığı bırakın", "siz kendi programınızı anlatın" hakaretleri havada uçuştu

Birbiriyle hiçbir noktada uzlaşmayan ve birbirinden tümüyle farklı iki ayrı proje sunan adaylar program sunucularını dahi saf dışı bırakarak tartışmayı çoğu zaman karşılıklı götürdüler. Sunucuların kavgayı durdurmakta hayli zorlandıkları ve adaylara sık sık “Fransızlar bize bakıyor” uyarısında bulunmaları dikkat çekti.

Programın ardından yapılan tartışmalarda politik gözlemciler Fransız seçim tarihinin "en sert ve seviyesi düşük tartışmasına şahit olduklarını" dile getirdiler. Le Pen-Macron düellosu boyunca "sitemin paraziti", "zorunluluktan desteklenen aday", "ukalalığı bırakın", "siz kendi programınızı anlatın" hakaretleri havada uçuştu.

Marine Le Pen, Fransa'nın AB'den ve Euro'dan çıkması, Schengen sınırlarının kapatılması, Selefi camilerinin kapatılması, istihbarat tarafından fişlenenlerin ve terör zanlılarının sınır dışı edilmesi gibi taahhütlerini tekrarladı. Macron'u sık sık "Finans dünyasının, Müslüman Kardeşler'in desteklediği UİOF'un, iktidardaki sosyalistlerin adayı" olmakla itham etti.

Marine Le Pen'in tartışmada ekonomik dosyalar üzerinde yaptığı hatalar, sık sık rakibi Macron'un sözlerine alay eden bir gülüşle yanıt vermesi izleyiciyi öfkelendirdi. Le Pen'in elinde dosyalarla gelmesi ve sürekli notlarına bakması, Macron'un ise notsuz doğaçlama konuşması da Le Pen'e puan kaybettirdi
Marine Le Pen'in tartışmada ekonomik dosyalar üzerinde yaptığı hatalar, sık sık rakibi Macron'un sözlerine alay eden bir gülüşle yanıt vermesi izleyiciyi öfkelendirdi. Le Pen'in elinde dosyalarla gelmesi ve sürekli notlarına bakması, Macron'un ise notsuz doğaçlama konuşması da Le Pen'e puan kaybettirdi

‘Sizin yönteminiz iç savaş getirir’

Emmanuel Macron ise, "daha hızlı ve güçlü bir Avrupa, terörle mücadele için daha güçlü istihbarat, 10 bin yeni polis kadrosu, çalışma yasasının hafifletilmesi" vaatlerini dile getirdi. Kendisinin Fransızları birleştirmek istediğini dile getiren genç politikacı, Le Pen'e, "Siz ve babanız bu ülkeye nefret söylemi getirdiniz. Sizin yönteminiz iç savaş getirir. İç savaş tuzağı kuruyorsunuz, sadece dinleri ve orijinleri nedeniyle insanları bölüyorsunuz” suçlamalarını yöneltti.

İki adayın en çok ayrıldığı konuların başında AB geldi. Le Pen’in “AB’den çıkmalıyız” önerisine Macron, “Bu öldürücü, tehlikeli bir proje. Avrupa ticaret politikasına ihtiyacımız var. Ben uyanan, daha hızlı giden, daha korumacı bir Avrupa istiyorum” dedi. Le Pen ise, “Bize 25 yıldır sosyal Avrupa sözü veriyorsunuz. Siz ve sosyalist dostlarınız. Artık yeter ”diye karşılık verdi.

Macron kazandı

Marine Le Pen'in tartışmada ekonomik dosyalar üzerinde yaptığı hatalar, sık sık rakibi Macron'un sözlerine alay eden bir gülüşle yanıt vermesi izleyiciyi öfkelendirdi. Le Pen'in elinde dosyalarla gelmesi ve sürekli notlarına bakması, Macron'un ise notsuz doğaçlama konuşması da Le Pen'e puan kaybettirdi. Sosyal medyadan tepkilerini paylaşan izleyiciler, özellikle Le Pen'in Macron'u alaya alan tavırlarını eleştirerek, "bir cumhurbaşkanı edasını taşımadığı" görüşünü dile getirdiler.

Tartışmanın ardından BFM TV Haber kanalı tarafından yapılan ankette izleyicilerin yüzde 63'ü Emmanue Macron'u "daha ikna edici" bulduğunu söyledi. Katılanların yalnızca yüzde 34'ü Le Pen'in ikna edici olduğunu söyledi. "Kimin programı daha iyi?" sorusuna, ankete katılanların yüzde 64'ü Macron, yüzde 33'ü ise Le Pen yanıtı verdi. "Halkı kim daha iyi anlıyor?" sorusuna ise yüzde 55 Macron, yüzde 42'si Le Pen yanıtı verildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG