Erişilebilirlik

Fransa'da Düşen Uçakta Bir Türk de Öldü


Alpler’in güneyinde Barcelonette ve Digne-les- Baines kentleri arasında düşen Airbus A320 uçağından kurtulan olmadı. Uçakta 67 Alman, 45 İspanyol, bir de Türk yolcu olduğu belirlendi. Olay yerine giden jandarma ekipleri uçak pilotları arasındaki konuşmaları kaydeden kara kutuya ulaştı

Barcelona-Düsseldorf seferini yapan Alman havayolu şirketi Germanwings’e ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı, Fransız Alpleri'nde düştü. Alpler’in güneyinde Barcelonette ve Digne-les- Baines kentleri arasında düşen uçaktan kurtulan olmadı. Uçakta 67 Alman, 45 İspanyol, bir de Türk yolcu olduğu belirlendi. Olay yerine giden jandarma ekipleri uçak pilotları arasındaki konuşmaları kaydeden kara kutuya ulaştılar.

Fransa'nın güneydoğusunda, Alp dağları üzerinde seyretmekte olan Barselona- Düsseldolf seferini yapan, "4U9525" sefer sayılı Airbus A-320 tipi yolcu uçağındaki 144 yolcu, 2 pilot ve 4 kabin görevlisinden kurtulan olmadı. Barselona kentinden saat 10.01’de kalkan uçak saat 10.47’de anormal seyri nedeniyle radara takıldı ve “acil sinyal” gönderdi. Sinyal anından sonra, dakikalar boyunca irtifa kaybeden uçak, en son 2 bin 900 metre yükseklikteyken radarda tespit edildi. Radar kayıtlarına göre uçak, 8 dakika irtifa kaybettikten sonra Digne-les-Baines ve Barcelonnette kenti arasında Alp dağlarında, Méolans-Revel köyü yakınlarında çakıldı. Bu acil çağrı üzerine arama çalışmalarına katılan iki helikopter, uçağın enkazına hızla ulaştı. Uçağın parçalarının ve cesetlerin 20 bin metrekarelik (2 hektar) bir alana yayıldığı belirtildi.

Yüzlerce ilkyardım görevlisi, cankurtaran ve üç jandarma birliğinden oluşan toplam 600 görevli arama kurtarma çalışmalarında görev aldı. Dağlık bölge olması sebebiyle enkaz bölgesine arabayla girilemezken, jandarma ekipleri, 7 kilometrelik mesafedeki kaza alanına 3 saat yürüyüşle ulaşılabildi. Jandarmalar, kokpitte pilot ve yardımcı pilot arasındaki konuşmaları kaydeden kara kutuyu buldu. Fransız Havacılık Soruşturma Bürosu BEA ve Airbus uzmanları da kazanın nedenini araştırmak için kaza alanına gittiler.

İlk kez Avrupa menşeili bir ucuz havayolu uçağı düştü. Greve gitmeye hazırlanan Lufthansa ve Germanwings pilotları üç günlük grevi askıya aldıklarını duyurdular.

Yetkililerden ilk açıklama Başbakan Manuel Valls’den geldi. Valls, kaza haberini doğrulayarak, tüm yolcuların hayatını kaybettiğini ilk duyuran politikacı oldu. Ardından resmi bir ziyaret için Paris’te bulunan İspanya Kralı Felipe ve Cumhurbaşkanı François Hollande, Elysee Sarayı’nda ortak açıklama yaptı. Kral Felipe ilk kez İspanyol ve Alman yolcuların yanı sıra Türk yolcuların da uçakta olduğu açıklaması yaptı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 150 yolcudan 45’inin İspanyol olduğunu açıkladı. Ardından Germanwings Havayolu Firması, 67 Alman yolcu olduğunu tespit ettiklerini bildirdi. Germanwings CEO’u kazadan sonra şirket yetkilileriyle düzenlediği basın toplantısında uçağın ani bir düşüş yaşadığını ancak düşüş nedeniyle ilgili net bir açıklama yapmanın henüz mümkün olmadığını açıkladı. Germanwings CEO'su, "Uçaktaki yolcuların listesi önümüzde. Ancak gizlilik sebebiyle açıklamıyoruz. Önce ailelerine bildireceğiz" diyerek isim vermeyi reddetti.

Bir Türk yaşamını yitirdi

Akşam saatlerinde açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, kazada vatandaşlıktan çıkarılan 50 yaşındaki Muradiye Lohman adında bir kadının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

En son konuşan lider Almanya Başbakanı Angela Merkel oldu. Üzüntülerini belirten Merkel "Hepimiz yastayız. Uçakta hayatını kaybedenlerin ailelerini sabır diliyorum" dedi. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Çevre ve Ulaştırma bakanları ile kaza alanına geldi. Fransız Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies, uçağın alınan SOS sinyalinden hemen sonra düştüğünü belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy yarın kaza alanında bir araya gelerek, yetkililerden bilgi alacaklar.

Güvenlik tartışması

Kazaya hava koşullarının değil, teknik bir arızanın ya da insani bir hatanın sebep olabileceği ihtimali ön planda. Kazadan hemen sonra, özellikle Almanya’da, uçağın yaşı ile ilgili güvenlik tartışmaları yaşandı. Düşen uçağın 1990’da üretildiği ve 1991’de uçuşlara başlaması, diğer bir deyişle 24 yaşında olması, büyük firmaların eski uçaklarını ucuz firmalara devrettiği iddiasını gündeme getirdi. Ancak uzmanlar, 24 yılın bir uçak için hala iyi bir yaş olduğunu dile getirdiler.

Airbus’tan yapılan açıklamada ise, A320'ler, standart iki sınıf düzeninde 150 yolcu kapasitesine sahip çift motorlu ve tek koridorlu uçaklar olduğu belirtildi. Bu açıklamaya göre, İlk Airbus A320, 1988 yılının Mart ayında hizmete girdi. Bugüne kadar tüm A320 filosu 85 milyondan fazla uçuşta 150 milyondan fazla saat uçuş gerçekleştirdi. Kazaya konu olan uçak ise 1990 yılında imal edildi.

Germnawings şirketi 1997 yılında kuruldu ve günümüzdeki ismini 2002 yılında aldı. Söz konusu uçağın her gün Almanya'dan İspanya'ya düzenli seferler gerçekleştirdiği ve kontrollerinin düzenli olarak yapıldığı son kontrolün, Mart ayı başında gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı.

XS
SM
MD
LG