Erişilebilirlik

Fransa’da Aşırı Sağ Kaybetti


Fransa’da iki turlu olarak yapılan ve birinci turunu aşırı sağ Front National’in aldığı Bölge Seçimleri’nin ikinci turunda, FN karşısına “Cumhuriyet barajı” kuran merkez sağ ve sol partiler kazandı. Cumhuriyetçiler 7, Sosyalistler de 5 bölgenin yönetimini kazandı. Aşırı sağ hiçbir bölge yönetimini almayı başaramadı. Paris saldırılarının ardından terör korkusunu sandığa nasıl yansıtacağı merakla beklenen Fransız seçmeni, şimdilik “aşırı sağa prim vermeyeceği” mesajını verdi.

Fransa’da geçtiğimiz hafta yapılan seçimlerin ardından ve Paris saldırılarının birinci ay dönümünde seçmen yeniden sandığa gitti. İlk tur seçimlerde FN’in birinci gelmesi nedeniyle sol seçmen hareketlenince katılım oranı, ilk tura oranla yüzde 9 artarak, yüzde 50’den yüzde 59’a yükseldi. Bu da ilk seçimlere göre 4 milyon seçmenin daha sandığa gittiği anlamına geliyor. Sonuçlar, FN’in kazanması karşısında endişelenen merkez sol ve sağ seçmenin sandığa gittiğini ortaya koydu.

İlk turda rekor kırarak 13 bölgenin 6’sında birinci gelen aşırı sağ parti Front National, ikinci turda tek bir bölgeyi dahi almayı başaramadı. Nord Pas de Calais’de birinci gelen Front National lideri Marine Le Pen, Provence Alpes Cote d’Azur bölgesinde yeğeni Marion-Marechal Le Pen ve Büyük Doğu bölgesinde birinci gelen Le Pen’in sağ kolu Florian Philippot sosyalistlerin sağı desteklemesi sonucu kaybetti.

Sosyalistler başkenti kaybetti

Başkent Paris’in de içinde olduğu İle de France bölgesinde ise solun adayı Meclis Başkanı Claude Bartolone ile sağın adayı Valerie Pecresse kıyasıya çekişti. İlk sonuçlar açıklandığında her iki adayın da yüzde 43 oyla her iki adayın da başa baş oldukları açıklandı. Paris’te oylar tümüyle sayılmadan gece boyunca sonuç açıklanamadı. Ancak gece yarısına doğru Pecresse’in, yüzde 42’ye karşı yüzde 44 oyla İle de France bölgesini kazandığını gösterdi. Böylece merkez sağ, başkent Paris’i de kapsaması nedeniyle sembolik önem taşıyan ve 17 yıldır solun elinde bulunan Fransa’nın en büyük bölgesini geri aldı.

Sonuçta, merkez sağ 7 bölgeyi, sosyalistler ise 5 bölgeyi aldı. Front National ise ülkenin birinci partisi olmasına rağmen, hiçbir bölgeyi kazanamadı. Sonuçlar 2017’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için önemli bir hazırlık zemini oluşturacak. FN lideri Marine Le Pen, partisinin cumhurbaşkanı adayı olduğunu şimdiden açıkladı. Cumhuriyetçiler ve Sosyalist Parti ise 2016’dan itibaren adayını ön seçimle belirleyecek.

FN: ‘Mücadeleye devam’

Sonuçların hemen ardından söz alan Marine Le Pen, “İki tur bize gösterdi ki biz ve karşımızdakiler var. Karşımızda yine aynı oyun oynandı. Konsey başkanlığını alamasak da konsey üye sayımızı 3 katına çıkararak en güçlü muhalefet olduk” dedi. Marine Le Pen, bu ittifak karşısında daha da güçlü çalışarak 2017’de yapılacak cumhurbaşkanlığı yarışına hazırlanacaklarını kaydetti.

Sarkozy: ‘Sağda birlik kazandırdı’

Cumhuriyetçiler’in Genel Başkanı Nicolas Sarkozy seçimlerin hemen ardından yaptığı konuşmada, “Katılım düşük olursa demokratik tartışma olmaz. Merkezle birleşmek, sağın bir arada olması, hiç bir aşırı gücü desteklememe, kendi çizgimizde ilerleme kararımız bu sonucu getirmiştir. Bundan sonraki seçimlerde bu unsurları göz önüne alarak hazırlanmalıyız” diye konuştu.

Başbakan Valls: ‘Aşırı sağ tehlikesi geçmedi’

Başbakan Manuel Valls ise, FN’e karşı oluşturdukları baraj sayesinde FN’in hiçbir bölgede kazanamadığını belirterek, “Aşırı sağa baraj kuran bütün seçmenleri yürekten kutluyorum. Solun birleşmesi de başarıyı getirdi. Ama bu sabah hiçbir zafer mesajı vermiyoruz. Aşırı sağ tehlikesi geçmiş değil. Hala gündemde. Daha yüksek sonuç almak için hükümet olarak daha aktif çalışacağız. Ve aşırı sağa karşı mücadelemiz devam edecek” dedi. Sosyalist Parti Genel Başkanı Jean-Christophe Cambadelis de, “Bu sonuçlar coşkulu olmayan bir başarıdır. Paris saldırısının birinci ay dönümü, katılım hala istenen aşamada değil ve Front National hala çok yüksek seviyede. Bu gecenin sonuçları artık harekete geçme zamanı geldiğini gösteriyor. Sola sesleniyorum. Yeniden birleşmeliyiz” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG