Erişilebilirlik

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Mali’de


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Mali geçici devlet başkanı Dioncounda Traore

François Hollande, terörizmin püskürtüldüğünü, kovalandığını, ama tamamen yenilgiye uğratılmadığını açıkladı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, askerlerinin şeriatçı militanlara yönelik operasyon yürüttüğü Mali’ye resmi ziyarette bulundu.

Hollande, terörizmin püskürtüldüğünü, kovalandığını, ama tamamen yenilgiye uğratılmadığını açıkladı.

Mali geçici devlet başkanı Dioncounda Traore’yle ortak açıklama yapan Hollande, ülkesinin İslamcı militanlara karşı mücadele yürüten Mali ordusuna destek ve müdahale konusunda yükümlülüğü olduğunu söyledi. İslamcı militanlar, Mali’nin kuzey bölgesini denetimleri altında tutuyordu.

Başkent Bamako’da Malili coşkulu kalabalığın alkışları arasında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Mali’nin barış ve demokrasi içinde yaşaması amacıyla Fransız birliklerinin bu ülkede savaş verdiğini söyledi. Mali, geçmişte Fransa’nın sömürgesiydi.

Devlet Başkanı Traore, Fransa’nın askeri müdahalesinden dolayı Hollande’a teşekkür etti, kendi halkından da misillemelerden ve intikam saldırılarından kaçınmasını istedi. Şeriatçı militanların Mali’nin kuzeyinde destek bulduğu kesimlerde yaşayan etnik Tuaregler, misilleme tehdidine maruz kalmış durumda.

François Hollande’a Mali ziyaretinde Fransa savunma ve maliye bakanları da eşlik etti. Heyet, başkent Bamako’ya gitmeden önce militanların çekildiği Sevare ve tarihi Timbuktu kentlerine uğradı.

Hollande ve heyeti, Timbuktu’da da coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Heyet ayrıca militanların zarar verdiği söylenen tarihi cami ve kütüphaneyi gezdi.

Fransa cumhurbaşkanı, şeriatçı militanların püskürtülmesinde Mali ordusunun da önemli rol oynadığını söyledi. Hollande, Mali’deki Fransız birliklerinin yerini Batı Afrika ülkelerinin gönderdiği barış gücü askerlerinin doldurmasını istiyor.

Panetta: ‘Fransa’yı uzun ve zorlu görev bekliyor’

Yakın bir zamanda görevini bırakmaya hazırlanan Amerika Savunma Bakanı Leon Panetta, Fransız haber ajansına verdiği demeçte, Fransız birliklerinin Mali’deki şeriatçı militanları Washington’un tahmin ettiğinden daha kısa sürede geri püskürttüğünü söyledi. Ancak Panetta, Fransa’yı, bölgede uzun vadeli güvenliğin tesisi gibi zorlu bir görevin beklediğine işaret etti.

Amerika, Mali’deki Fransız birliklerine lojistik destek sağladı, ancak asker göndermedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG