Erişilebilirlik

Fransa Burka Yasağını Onayladı


Fransa Parlamentosu, ülkede kara çarşaf giyilmesini tümüyle yasaklayan tasarıyı oylayarak kabul etti. Oylamaya “yasağın kamusal alanda sınırlı kalmasını” isteyen ana muhalefet katılmazken, yasak 335 milletvekilinin oyuyla parlamentodan geçti.Fransız Parlamentosu bir haftadır süren Burka yasağı üzerindeki görüşmeleri tamamladı. Fransız Parlamentosu’nda, bu akşam saatlerinde yasa üzerindeki son görüşmeler de tamamlandıktan sonra oylamaya geçildi. Ana muhalefet partisi Sosyalist Parti burkanın toplu olarak yasaklanmasına karşı çıktı. Sosyalist Milletvekili Jean Glavany’nin tasarı üzerindeki son görüşmelerde yaptığı konuşma hayli tartışmalı geçti.

Glavany, iktidar sıralarından yükselen itirazlar eşliğinde burkanın kamusal alanda yasaklanmasına karşı olmadıklarını ancak toplu yasağın anayasaya aykırı olduğunu, bu nedenle oy kullanmayacaklarını açıkladı.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından yapılan oylamaya 339 milletvekili katıldı, 335 milletveli evet, 1 milletvekili de hayır oyu kullandı.

Oylamanın ardından burka yasağı muhalefet milletvekillerinin de desteğiyle ezici çogunlukla parlamentodan geçti. Yasayı hükümet adına savunan Adalet Bakanı Michele Alliot Marie, milletvekillerine teşekkür etti. Bakan Alliot Marie, yasanın geçmesiyle parlamentonun hem demokrasi hem de cumhuriyet değerleri açısından iki büyük başarıya birden imza attıklarını söyledi.

Tartışmalı yasa parlamentonun ardından sonbaharda Senato’da ele alınacak. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ısrarıyla geçen yasayla, ülkede kara çarşaf giyen kadınlara 150 Euro ceza ve vatandaşlık dersi alma zorunluluğu getiriliyor. Asıl suçlu olarak görülen kadını çarşaf giymeye zorlayan kocaya ise 30 bin euro para ve 1 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Yasa 6 aylık pedagojik bir süreçten sonra, 2011 yılı Nisan ayında yürürlüğe girecek. Fransa’da 2000 kadar kadının burka giydiği tahmin ediliyor.

XS
SM
MD
LG