Erişilebilirlik

Fransa Banliyölerinde Gerginlik Sürüyor


Fransa’da, hükümet, banliyö gençliğinin polise saldırmasının önünü alamıyor. Dün gece Paris’in sorunlu banliyölerinden birinde kimlik kontrolü yapmak isteyen polis, çok sayıda gencin saldırısına uğradı. Olaylarda 5 polis yaralandı. Bu arada rap şarkıcısı Abdul X’in büyük ilgi gören “aynasızları vurun” adlı polis vurmaya özendiren şarkısı hakkında ise İçişleri Bakanlığı suç duyurusunda bulundu.

Fransa’da Hükümet son günlerde artan polislere saldırı olaylarının önünü bir türlü alamıyor. Hükümet, saldırıların ardından göçmenleri sınır dışı etmek ve vatandaşlıklarını ellerinden almakla da tehdit ettikçe, banliyö gençleri daha da artan bir katılımla polise saldırıyor.

Geçtiğimiz ay Grenoble kentinde polisin bir banka soyguncusunu soygundan kaçarken öldürmesi üzerine kentte isyan çıkmış, bir hafta süren çatışmalarda banliyö gençliği polisin üzerine ateş açmıştı. Bu isyan bitmeden Grenoble yakınlarında polisin kendilerine tavırlarını protesto eden göçebe Romanlar, bir karakola balta ve sopalarla saldırmıştı. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, saldırıalrı gerçekleştirenlerin mutlaka yakalanacağını belirterek, “Roman kamplarının söküleceğini, Romanların sınırdışı edileceğini, polise saldıran yabancı uyruklu gençlerin de Fransız vatandaşlığının alınacağını” açıkladı.

Ancak Sarkozy’nin bu sert açıklaması ve Grenoble kentinde düzenlenen 3 ayrı polis operayonu da gençlerin polise saldırısını engelleyemiyor. Dün gece Paris’in Güney banliyölerinden Corbeil Essone’da Tartaretse” adı verilen sitede polisle gençler arasında çıkan çatışmada 5 polis yaralandı. Gençler kaldırım taşları ve çekiçlerle polislere saldırdı. Olay dün gece 22.00 sularında devriye gezen bir polis arabasının bir adamı kontrol etmek istemesi üzerine, kontrol edilen kişinin çekiçle polislere saldırması üzerine başladı. Olayı gören bölgedeki gençler de polise kaldrım taşları fırlattı. Polisleri etkisiz hale getiren banliyö gençleri olay yerinden kaçtılar. İçişleri Bakanı Brice Hortefeux, saldırganların teşhis edildiğini ve en kısa sürede yakalanacaklarını açıkladı.

“Polisi vurun” diyen rap şarkı

Bu arada İçişleri Bakanı Brice Hortefeux, polise saldırıyı özendiren bir rap şarkısı hakkında suç duyurusunda bulundu. Rap sanatçısı Abdul X’in You Tube’daki ‘Tirer sur les keufs/ Aynasızları vurun’ adlı şarkısı ortalığı ayağa kaldırdı. Ülkenin iki büyük polis sendikası You Tube’da dinleme rekorları kıran şarkının yasaklanması için İçişleri Bakanını göreve çağırdı. Sendikalar, Hiçbir sanat ya da düşünce özgürlüğü bahanesi, bu nefreti meşru kılamaz. Bu bir provokasyondur diyerek İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağırdı. İçişleri Bakanı Brice Hortefuex de, açıkça polise ateş edilmesi çağrısında bulunan klibin durdurulması içim savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Olay şarkıda Abdul X, gördüğün her yerde polise ateş et, eğer bir polis görürsen ıskalama, beynine bir kurşun, bütün Paname banliyöleri polisi yakıyor diyor.

BM’den Fransa’ya uyarı

Şimdi Fransa tatilde ancak Eylül ayından itibaren Hükümet ciddi bir göçmen sorunuyla karşı karşıya kalacak. Muhalefet ve insan hakları dernekleri hükümetin sert göçmen politikaalrının sorunu daha da içinden çıkılmaz hale getirdiğini savunuyor. Sarkozy’nin Roman kamplarını kapatması, Romanları sınır dışı etmesi ve şideete karışan, polise ateş açan yabancıların vatandaşlıklarının ellerinden alınacağını açıklaması Birleşmiş Milletler’e kadar ulaştı. Birleşmiş Milletler Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Komitesi CERD, bir rapor yayınlayarak Fransa’da iktidarın etnik azınlık, göçmen ve yabancılara karşı politikasında ırkçılığın yükseldiğinden endişe duyduklarını rapor etti.

Komitenin 18 üyesi de ülkedeki milli kimlik tartışmalarının “tehlikesine” dikkat çekti. Geçtiğimiz Haziran ayında da Avrupa Konseyi Fransa’da ayrımcılık yapıldığı kaygısını dile getirmişti.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG