Erişilebilirlik

Fransa 67 Milyonu Fişliyor


Fransız hükümeti, 30 Ekim Pazar günü Resmi Gazete'de yayınlanan bir genelgeyle 67 milyon Fransız’ı fişlemeyi öngören merkezi mega-fişleme sistemi "Güvenli Elektronik Başlıklar/Titres Electroniques Securises (TES)" adlı bir sistemi devreye soktu. Hükümetin, tüm yurttaşların kimlik ve pasaport bilgilerini bir elde toplayan bu yeni uygulaması ülkede sert polemiklere yol açtı.

Fransız kimlik ve pasaportu taşıyan yurttaşları fişleyen sistemle, şahısların pasaport ve kimlik kartlarında yer alan bilgilerin tümüne polis, jandarma, istihbarat, gümrük, içişleri görevlileri ve bazı durumlarda İnterpol tarafından ulaşılabilmesi sağlanıyor.

Bu bilgiler arasında kişinin kimlik bilgilerinin yansıra göz rengi, boy ve kilo, parmak izi gibi biyometrik verilerle kimlik detayları, ayrıca ev ve elektronik posta adreslerine ilişkin bilgiler de yer alıyor.

Fransa'yı ayağa kaldıran yasa 2012 yılında sağ partilerin çoğunlukta olduğu bir dönemde, "Sahte kimlik, dolandırıcılık ile mücadele ve yargıya veri kolaylığı" yasası kapsamında parlamentodan geçti. Uygulamaya ilişkin genelge ülkede resmi tatil döneminde bir Pazar günü basılarak kamuoyunun gözünden kaçırılmaya çalışıldı.

Genelgeyi savunan İçişleri Bakanlığı, yeni sistemin verilerin modern bir ortamda toplanması ve teknolojik yeniliklere uygun depolanması amacı taşıdığını dile getiriyor. Ancak uzmanlar ve insan hakları savunucuları uygulamanın yaratacağı büyük tehdit ve tehlikelere dikkat çekiyor.

Ulusal Dijital Konseyi karşı

Ulusal Dijital Veriler Konseyi, yeni veri sisteminin iptal edilmesini istedi. Böylesine dev bir veri sisteminin istenmeyen ellerde kötü amaçlarla kullanılabileceği ve toplumda dijital teknolojinin toplum ve ekonomiye etkisi ile ilgili tartışmaları alevlendireceği uyarısında bulunan Yüksek Konsey, hükumete "genelgeyi uygulamaya koymama" çağrısı yaptı.

Dijital Teknoloji Bakanı da karşı

Üstelik Hükümet mensubu Dijital Teknoloji'den Sorumlu Devlet Bakanı Axelle Lemiare de "Hükümetin genelgeyi getiriş biçimini" eleştirdi. Lemiare, Opinion gazetesine yaptığı açıklamada, "Bu genelge, sessiz sedasız, bir Pazar günü, İçişleri Bakanlığı'nda kararlaştırıldı. Herhalde insanların gözünden kaçacağını ve görülmeyeceğini düşündüler. Bu metot çok hatalıdır," dedi.

Özel hayatın korunması amaçlı kurulan ve "özel hayat jandarmaları" diye anılan Veri İşleme ve Özgürlükler Ulusal Komisyonu (CNIL) da genel fişleme uygulamasını sert eleştirdi. Komisyon internet korsanları ya da dolandırıcılar gibi kötü niyetli kişilerin böylesine bir veri sistemine girebilmesinin büyük riskler taşıdığına dikkat çekerek bu verilerin ayrı bazlarda toplanmasını ve sıkı denetlenmesini istedi. CNIL, genelgenin geniş kitleler tarafından tartışılması ve parlamentoda tartışmaya açılmasının önemine işaret etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG