Erişilebilirlik

Hollande ve Merkel Yunanistan’daki Mali Krizi Görüşüyor


Solda Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’daki mali krizi görüşmek üzere bu akşam bir araya geliyor. Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin üzerinden 100 gün geçen ve bu sürede 10 kez Merkel’le bir araya gelen Hollande’ın Berlin ziyaretinde ana konu Euro Bölgesi borç krizi ve Yunanistan'ın bütçe açığını kapatmak için dilediği ek süre. İki liderin Suriye’deki gelişmeleri de masaya yatırması bekleniyor. Yarın Berlin’e gelecek olan Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ülkesinin krizden kurtulabilmek için yapısal reformlar ve özelleştirmeler konusunda çok önemli ve kalıcı adımlar attığını, ancak ekonomik reformları hayata geçirebilmek için daha fazla zamana ve desteğe ihtiyacı olduğunu açıkladı. Samaras, başta Almanya olmak üzere diğer Euro ülkelerinin kolaylık göstermelerini istedi.

Berlin’de yapılan yorumlarda Merkel-Hollande buluşmasında bu konuda alınacak tavrın ne yönde olacağını kestirmenin zor olduğu vurgulanıyor. Merkel Yunanistan’da mali krizin aşılması konusunda bütçe disiplinine ve planlanan reformaların uygulamaya alınmasına öncelik verirken, Fransa Cumhurbaşkanı ise Yunanlılar’a tünelin ucunda bir ışık olduğu mesajını vermek istiyor ve Samaras’ın daha fazla zaman arzusuna olumlu yaklaşarak, iki yıllık bir ertelemenin krizi aşmada çözüm olabileceği görüşünü savunuyor. Kendi Birlik Partileri CDU/CSU ile koalisyon ortağı Hür Demokrat FDP’nin yanısıra kamuoyunun büyük bir bölümünün Yunanistan’a ek süre verilmesine, buna paralel yeni kredi sağlanmasına karşı olduğunu bilen Merkel’in ise iç siyasi nedenlerle Euro krizinde hareket alanının daraldığı gözlemleniyor. Yunanistan'a daha fazla taviz vermemesi konusundaki baskı nedeniyle Alman Başbakanının kredi koşullarını yumuşatmaya yanaşmayacağı ve Hollande ile uzlaşı sağlayamayacağı tahmin ediliyor.

Hollande ziyareti öncesinde bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve FDP Genel Başkanı Philip Rössler, Yunanistan'ın 31,5 milyar Euroluk yeni kredi dilimini alabilmesi için istenen şartları yerine getirmesine alternatif görmediğini belirtti. Rössler, reformların yaşama geçirilmesi konusundaki planın geciktirilmesine partisinin onay vermeyeceğini açıkladı. Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schauble da “daha fazla zaman, daha fazla para demektir” şeklinde görüş belirterek, Almanya’nın Yunanistan’a destek konusunda kendi sınırlarının sonuna geldiğini ve Atina’nın taahhütlerine bağlı kalmasının şart olduğunu söyledi.

Hafta başında Berlin’de Yunan meslektaşı Dimitris Avramopulos bir araya gelen Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalabilmesi için Almanya’nın çok çaba gösterdiğini, ancak bunun karşılığında da Atina’nın tasarruf önlemlerini vakit kaybetmeksizin yaşama geçirmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG