Erişilebilirlik

Amerika’da 21'inci Yüzyılı Anlatan Fotoğraf Sanatçısı


Amerika’da 21'inci Yüzyılı Anlatan Fotoğraf Sanatçısı

Washingtonlu fotoğrafçı Carol Highsmith 30 yıldır Amerika’yı fotoğraflıyor. Amerika’nın Sesi muhabirlerinden Ted Landphair’le evli olan Highsmith’in son projesi, 50 eyaletteki kentleri, kasabaları ve kırsal kesimleri fotoğraflarla Amerika’da 21’inci Yüzyıl’ı anlatmak.

Sanatçı 15 yıllık bu projeyi Kongre Kütüphanesi’yle işbirliği içinde yürütüyor. Highsmith tüm çalışmalarını telif hakkıyla birlikte Kongre Kütüphanesi’ne bağışlıyor. Carol Highsmith’in amacı kent, kasaba ve kırsal alanların imar ve kalkınmaya boyun eğmeden önce çekebildiği kadar çok fotoğrafını çekmek.

New York'taki Times Meydanı
New York'taki Times Meydanı

Washingtonlu fotoğrafçı önümüzdeki 10-15 yıl içinde Amerika’daki her eyalette tarihi öneme sahip yapılardan küçük kasabaları simgeleyen görüntülere kadar Amerika’ya özgü bütün güzellikleri fotoğraflamayı amaçlıyor. Sanatçı bu projesi için Kongre Kütüphanesi’yle işbirliği yapıyor. Kongre Kütüphanesi Highsmith’in 10 bin fotoğrafına sahip. Highsmith her yıl 10 bin yeni fotoğrafını Kongre Kütüphanesi’ne bağışlamayı planlıyor. Bu çalışmalar halka açık olacak.

Highsmith, amacının, Amerika’nın günümüzdeki görüntüsünün özünü yakalamak olduğunu söylüyor:

”Amerika nedir? Belki de Amerika ne değildir diye işe başlamamız gerekiyor. Amerika herşeydir, milyonlarca şeydir. Amerika’nın kendine has bir görüntüsü var. Örneğin Avrupa’da ya da Afrika’da çekilen fotoğraflarla Amerika’da çekilenleri karşılaştırırsanız farkı hemen anlarsınız. Amerika’nın kendine özgü bir görüntüsü var.”

Alaska Manzarası
Alaska Manzarası

Highsmith, hayatını, bu görüntüyü yakalamaya adamış. 21‘inci Yüzyıl Amerikası projesine geçen yılın Şubat ayında Alabama eyaletinde başlayan sanatçı şu anda memleketi Washington’u fotoğraflamakla meşgul. Highsmith çok uzun zamandır Amerikan kültürünün çeşitli yönlerini fotoğraflıyor.

Sanatçı, fotoğrafçılığa 1980’li yıllarda Washington’daki tarihi binaların restorasyon çalışmalarını belgeleyerek başlamış. Amerikan Posta İdaresi Highsmith’in Washington’un en tanınmış yapılarından Thomas Jefferson Anıtı’nı fotoğrafladığı çalışmasını bir pulun üzerinde kullanmış. Puldan 100 milyon adet basılmış.

Ödüllü fotoğrafçı son 15 yılda Amerika’yı karış karış gezerek dünyanın en büyük yayınevlerinden Random House için fotoğraf çekti. 300 binden fazla fotoğrafın bulunduğu bir arşive sahip olan Highsmith bir buçuk milyon da kitap sattı.

66 Numaralı Karayolu'nda motel olarak kullanılan Kızılderili çadırları
66 Numaralı Karayolu'nda motel olarak kullanılan Kızılderili çadırları

Yeni proje Highsmith’e her eyalette uzun süre kalma ve gelecekte büyük olasılıkla şekil değiştirecek olan kent, kasaba ve kırsal kesimleri fotoğraflama olanağı tanıyor. Highsmith anlatıyor:

”Amerika çok farklı unsurlardan oluşuyor. Büyük Kanyon’dan ahşap bir ahıra kadar herşey Amerika’yı yansıtıyor. Ahşap ahırlar artık iyice azaldı. Büyük Kanyon yok olmuyor belki ama birçok özelliğimiz kayboluyor. Şu anda bildiğim, Amerika’nın kendine özgü bir karakteri olması. Herhangi bir kente ya da kasabaya gidince büyük olasılıkla o kent ya da kasaba kurulduğunda inşa edilen binalar göreceksiniz. Bu binalar 50 yıl sonra da ayakta kalacak mı? Bilmiyorum, herşey değişiyor.”

Zamanın değişim getireceği kesin ancak Highsmith Amerika’yı Amerika yapan özelliklerin tamamen kaybolmayacağı konusunda iyimser.


XS
SM
MD
LG