Erişilebilirlik

Fort Hood Üssü Yine Silahlı Saldırıya Sahne Oldu


Olayın ardından basına açıklama yapan üs komutanı Korgeneral Mark Milley

Texas eyaletindeki Fort Hood Kara Kuvvetleri Üssü’nde bir asker, silahıyla üç askeri personeli öldürdükten sonra intihar etti. Olayda 14 kişi de yaralandı

Saldırganın inzibatlar üzerine gelirken silahını üzerine doğrultup kendini öldürdüğü belirtildi. Üssün komutanı Korgeneral Mark Milley, olayın terörle bağlantısı olmadığını, ancak nedeninin de açıklığa kavuşturulamadığını bildirdi.

Saldırıyı düzenleyen askerin 2011 yılında Irak’ta dört ay muharip görev yaptığı, posttravmatik stres bozukluğu tedavisi gördüğü açıklandı.

Chicago’da açıklama yapan Başkan Barack Obama, ölenlerin yakınlarına başsağlığı dilerken, benzer olayın yeniden yaşanmış olabileceğinden dolayı üzgün olduğunu söyledi.

Üste silah seslerinin duyulmasının ardından televizyonlar, üssü tarayan helikopterlerin görüntülerine yer verdi. Yerel polis de üs çevresini kuşatarak, giriş-çıkışlarda ve çevre araçlarda arama yaptı. Birkaç saatliğine kapalı tutulan üs, başka silahlı saldırgan olabileceği kaygısıyla sıkı sıkıya arandı.

Fort Hood üssü 2009 yılında da benzer bir olaya sahne olmuştu. Psikiyatr bir binbaşının silah arkadaşlarının üzerine ateş açması sonucu 13 kişi ölmüş, 30’dan fazla kişi yaralanmıştı. Arap asıllı binbaşı Nidal Hasan, saldırıda yaralı olarak ele geçirilmiş, çıkarıldığı mahkemede ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Afganistan’a göreve gönderilmek istemeyen Nidal Hasan, o dönem radikal İslamcı eğilimlerin etkisinde kalarak bu eylemi gerçekleştirdiğini söylemişti.

Dünkü saldırının nedeniyse hala anlaşılamadı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG