Erişilebilirlik

Derek Chauvin Floyd'un Ölümünden Suçlu Bulundu


George Floyd davasında jüri kararı açıklandı. Eski polis memuru Derek Chauvin Floyd’un ölümünde hakkındaki tüm suçlamalardan suçlu bulundu.

Siyah Amerikalı George Floyd’un ölümü ile ilgili davada haftalardır iddia makamı ve savunmayı dinleyen jüri üyeleri bir karara varmak için iki gündür görüşmelerini sürdürüyordu.

George Floyd’un boğazına diziyle 9 dakika 29 saniye boyunca bastıran ve onu nefessiz bırakarak ölümüne yol açmakla suçlanan beyaz polis memuru Derek Chauvin’in yargılandığı davada, jüri üyeleri Pazartesi günü 4 saat, Salı günü de 6 saat kapalı kapılar ardında görüştü ve ikinci günde karara vardı.

İkinci derece yani kasıtsız cinayet, üçüncü derece cinayet ve ikinci derece adam öldürmekle suçlanan eski polis memuru Derek Chauvin, hakkındaki tüm suçlamalardan suçlu bulundu.

Jüri üyeleri aralarında doktor, adli tıp uzmanı, polis memurları, görgü tanıkları ve George Floyd’a yakın kişilerin de olduğu 45 tanığın mahkemede verdiği ifadeleri değerlendirdi.

Kararı veren 12 jüri üyesinden altısı beyaz, altısı da siyah ve çok ırklıydı. Jüri üyelerinin yedisi kadın, beşi de erkekti.

Derek Chauvin kararın açıklanmasının ardından mahkeme salonundan elleri kelepçeli bir şekilde çıkarıldı. Chauvin hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

George Floyd'un kardeşi ve ailenin avukatı
George Floyd'un kardeşi ve ailenin avukatı

Kalabalık George Floyd Meydanı'nda toplandı

Kararın açıklanmasının ardından mahkeme salonu dışında toplanan kalabalık sevinç yaşadı, kalabalıktan ''George Floyd'' sesleri yükseldi.

Minneapolis'te geçtiğimiz yıl 25 Mayıs'ta George Floyd'un hayatını kaybettiği kavşağa onun adı verilmişti. George Floyd Meydanı'nda toplanan kalabalıkta kararın açıklanmasının ardından gözyaşlarını tutamayanlar oldu.

Davada karar açıklanmadan önce Minneapolis’te yoğun güvenlik önlemleri alındı. 3 binden fazla Ulusal Muhafız kente konuşlandı.

Biden "doğru kararın çıkması için dua ediyorum demişti"

ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

George Floyd’un ailesini arayan ABD Başkanı Joe Biden, karar öncesinde Oval Ofis’te yaptığı açıklamada, davada doğru kararın çıkması için dua ettiğini söylemişti.

Başkan Biden, “Hissettikleri baskı ve endişeyi tahmin edebiliyorum. İyi bir aile. Nasıl bir karar çıkarsa çıksın, barış ve huzur çağrısı yapıyorlar. Kararın doğru bir karar olması için dua ediyorum. Benim görüşüme göre, sağlam delil var. Jüri inzivaya çekilmiş olmasa bunu söylemezdim” demişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG