Erişilebilirlik

Florida’da Gece Kulübüne Saldırı: 49 Ölü


Amerika'nın Güneydoğu'sundaki eyaletlerden Florida'nın Orlando kenti Pazar sabaha karşı, ülke tarihinin en büyük toplu silahlı saldırı olayına sahne oldu.

Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği bir gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişinin öldüğü onlarca kişinin yaralandığı bildiriliyor. Polisin müdahalesi öncesi çok sayıda kişinin içeride mahsur kaldığı olayı FBI ‘terör eylemi’ olarak niteledi.

Florida’da Gece Kulübüne Saldırı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00

​Görgü tanıkları, elinde bir tüfek ve bir tabanca bulunan saldırganın, kulübün içinde rastgele ateş açtığını bildirdi. Saldırı sonrası, kulübünde mahsur kalanlar olduğu, polisin operasyonuyla çıkan çatışmada saldırganın öldürüldüğü kaydedildi.

Ömer Sıddıki Metin
Ömer Sıddıki Metin

Saldırganın Orlando doğumlu Amerikan vatandaşı 29 yaşındaki Ömer Sıddıki Metin olduğu bildirildi. Metin'in ailesinin Afganistan göçmeni olduğu kaydedildi.

Florida'da Gece Klubüne Saldırı: 50 Ölü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Barack Obama'nın İç Güvenlik Bakanlığı'nda düzenli olarak bilgi aldığı açıklandı. Obama ayrıca, yayınladığı mesajda, 'dualarım, olayda yakınlarını ve sevdiklerini kaybedenlerle' dedi.

Saldırının izleri, Pazar sabahı saat 2 civarında gece kulübünün Facebook sayfasında paylaşılan mesajlarla da ortaya çıktı. Sayfada, ‘Herkes Pulse’u terketsin’ ve ‘koşmaya devam edin’ mesajları yer aldı.

Saldırı sonrası soruşturma başlatan FBI’a, olayın radikal İslamcı teröristlerle bağlantısı olup olmadığı soruldu. FBI sözcüsü Ronald Hopper, saldırganın ‘söz konusu ideolojiye yönelik eğilimlerinin olabileceği yönünde bulgular olduğunu’ kaydetti.

Gece kulübünün neden bu saldırının hedefi olduğu sorusu belirsizliğini koruyor. Silahlı saldırının yaşandığı Haziran ayında, dünyanın pekçok şehrinde ‘Gay Lezbiyen Gurur Ayı’ olarak kutlamaları yapılıyor.

Bu, Florida eyaletinin Orlando kentinde haftasonu yaşanan ikinci silahlı saldırı. ‘The Voice’ isimli yarışmada adını duyuran şarkıcı Christina Grimmie, Cuma akşamı Orlando’da verdiği konseri sonrasında imza dağıttığı sırada vurularak öldürüldü. 27 yaşındaki saldırgan Kevin James Loibl tutuklandı.

XS
SM
MD
LG