Erişilebilirlik

Irma'nın Yolaçtığı Can Kayıpları Artıyor


Karayipleri ve ABD’nin Florida eyaletini vuran Irma Kasırgası sonrası ölü sayısı artıyor. Eyaletin Broward bölgesinde bir yaşlı bakımevinde iki kişinin cesedi bulundu. Hastaneye kaldırılan üç bakımevi sakini de hayatını kaybetti.

Irma'nın Yolaçtığı Can Kayıpları Artıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

Yetkililer kasırgada 23’ü ABD’de olmak üzere 60’tan fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Acil durum çalışanları ve Ulusal Muhafız birlikleri, Irma Kasırgası’ndan sonra Florida eyaletinin güneyindeki Key Adaları’nda mahsur kalanları bulmaya çalışıyor. Öte yandan Fransa ve İngiltere, Karayipler’de kendilerine ait özerk adalarda kasırgadan etkilenenlere yardım çalışmalarına hız veriyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün St. Martin ve St. Barthelemy adalarını ziyaret ediyor. Dün Guadeloupe adasına varan Macron burada Fransa’nın yardım çabalarının yetersiz kaldığından yakınan çok sayıda öfkeli ada sakiniyle karşılaştı ve bu öfkenin yersiz olmadığını kabul etti. Macron, adalara daha fazla güvenlik gücü ve yardım malzemesi gönderme sözü verdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise bugün Anguilla ve İngiliz Virgin Adaları’nı ziyaret ediyor. Geçen hafta en şiddetli olan beşinci kategorideki Irma Kasırgası’nın vurduğu bu iki ada büyük hasar görmüştü. Daha fazla güvenlik gücü ve büyük miktarda yardım malzemesinin yolda olduğunu kaydeden Bakan Johnson, Başbakan Theresa May’in daha fazla yardım gönderilmesine dair açıklama yapacağını kaydetti.

Birleşmiş Milletler, Antigua, St. Martin ile Turks ve Caicos adalarına havadan acil yardım malzemeleri ve gıda yardımı yapılacağını açıkladı.

Irma Kasırgası Karayipler’de en az 37 kişinin ölümüne neden oldu. Kasırgadan en çok zarar gören adalardan biri olan Barbuda ise tüm vatandaşlarını Antigua adasına tahliye etti.

Georgia ve Güney Carolina’daysa toplam altı kişinin kasırga nedeniyle yaşamını yitirdiği bildiriliyor.

Amerika’daysa Irma’dan en çok etkilenen bölge, Florida eyaletinin güneyinde yer alan Key Adaları oldu. Ulusal Muhafız Birlikleri, Key Adaları’nda kurtarma operasyonlarına ek olarak yolların ve havaalanlarındaki pistlerin temizlenmesi çalışmalarına destek oluyor. Yerel yetkililer, Key takım adalarının şimdilik sadece kuzey kesimlerine erişime izin veriyor.

Federal Acil Durum Dairesi FEMA Başkanı Brock Long, ilk tahminlere göre konutların yüzde 25’inin kısmi, yüzde 65’ininse büyük hasar gördüğünü bildirdi.

Long, “Key takım adalarındaki her konut şu ya da bu şekilde kasırgadan etkilendi” dedi.

Florida’da binlerce kişi hala barınaklarda konaklamaya devam ediyor. Dün gece itibarıyla eyaletteki konutların yüzde 40’ına hala elektrik verilemiyor. Yetkililer, elektrik hizmetlerinin onarımının haftalar alabileceği uyarısında bulunuyor.

Ancak eyalette normal hayatın geri döndüğüne dair işaretler de var. Havaalanlarında uçuşlar yeniden başladı. Birçok bölgede uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Florida’daki büyük eğlence parkları yeniden açıldı.

Florida Valisi Rick Scott’ın makamından yapılan açıklamada ana limanların faaliyetlerine yeniden başladığı, önceliğin akaryakıt tankerlerine verildiği bildirildi. Otobanlarda görev yapan polislerin benzin istasyonlarına doğru yol alan yakıt tankerlerine yollarda refakat edeceği de kaydedildi. Florida’daki tüm ana otoyolların da açıldığı bildiriliyor.

Başkan Trump ise Twitter’da paylaştığı mesajında, “olağanüstü insanlar”ın Florida’daki karmaşayı gidermek için canla başla çalıştığını yazdı. Trump’ın Florida’yı yarın ziyaret etmesi bekleniyor.

Öte yandan eğlence dünyasının en büyük yıldızları yardım amacıyla düzenlenen konserde bir araya geldi. Yıldızlar, Harvey ve Irma kasırgalarının mağdurları için para yardımı toplanmasına katkıda bulundu.

Yaklaşık on televizyon kanalında yayınlanan ve bir saat süren programın açılığını ünlü şarkıcı Stevie Wonder yaptı. Cher, Barbara Streisand, Tom Hanks, Robert De Niro gibi sanatçılar, bağış kampanyasına katkıda bulunan izleyicilerden gelen telefonları yanıtladı.

İki kasırgada hasar gören yapıları onarmak ya da yeniden inşa etmek, on milyarlarca dolara mal olacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG