Erişilebilirlik

Florida Önseçiminde Zafer Mitt Romney’in


Romney taraftarları

Cumhuriyetçi Parti Başkan adaylığı için bugün Florida eyaletinde yapılan önseçimi Massachusetts valisi kazandı.

Cumhuriyetçi Parti Başkan adaylığı için bugün Florida eyaletinde yapılan önseçimi Massachusetts valisi kazandı

Son rakamlara göre Romney oyların yaklaşık yüzde 46’sını; baş rakibi eski Temsilciler Meclisi başkanı Newt Gingrich ise yaklaşık yüzde 32’unu aldı.

Erken seçim sonuçları diğer iki adaydan eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum’un oyların yüzde 12, Texas milletvekili Ron Paul’un ise yüzde 8’ini aldığını gösteriyor.

Güney Carolina önseçimini kaybeden Romney’in kampanyasını yeniden canlandırmak için Florida önseçimini kazanması gerekiyordu. Güney Carolina’nin galibi Gingrich ise Florida’da sonuç ne olursa olsan kampanyasına devam etme sözü vermişti.

19 milyon kişinin yaşadığı Florida’da nüfusun yüzde 17’si 65 yaşın üzerinde; yüzde 19’u yabancı doğumlu, yüzde 39’a yakın ise evinde İngilizceden başka bir dil konuşuyor. Amerika genelinde işsiz oranı yüzde 8,5 iken, Florida’da bu oran yüzde 10.

Nüfusun yüzde 14’ünün yoksulluk sınırın altında yaşadığı eyalette ( 4 kişilik bir aile için yılda 22,350 doların altında) 2008 yılındaki başkanlık seçiminde, Demokrat Parti oyların yüzde 51’ini, Cumhuriyetçi Parti yüzde 48’ini almıştı.

Şu ana kadar yapılan önseçimlerde, Florida ile birlikte Romney 2 Gingrich ve Santorum birer eyalet kazanmış durumda.

XS
SM
MD
LG