Erişilebilirlik

Florida Matthew Kasırgası’na Hazırlanıyor


Florida Matthew Kasırgası’na Hazırlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Haiti ve Küba’nın doğu kıyılarını vuran ve halen Bahama Adaları’nı etkisi altına alan Matthew Kasırgası, Amerika’nın Florida eyaletine doğru ilerliyor. Kasırganın vurması beklenen Amerika’nın güneydoğu eyaletlerinde halk ve yardım görevlileri yoğun hazırlıklara girişti, Florida Valisi Rick Scott, 1 buçuk milyon kişinin tahliye edilmesi yönünde talimat verdi.

Matthew Kasırgası’nın Florida’nın doğu kıyısına bugün ulaşması bekleniyor. Florida Valisi Scott, 4’üncü kategoriyle sınıflandırılan kasırganın rüzgar hızının saatte 205 kilometreye ulaşmasının beklendiğini ve bu akşam itibarıyla eyalete ulaşacağını bildirdi. 4. kategori kasırgalar, rüzgar hızı ve yol açtığı tahribat itibarıyla en yükseğin bir derece altında bulunuyor.

Vali Rick Scott bugün yaptığı açıklamada, zamanın daraldığını, tahliye emrine itirazın kabul edilmeyeceğini söyledi. 1,5 milyon kişinin tahliyesini emreden vali, “Bu kasırga ölümlere yol açacak” uyarısında bulundu.

Vali Scott, Florida eyaletinde tahliyeler yüzünden otoyollarda tıkanma yaşanabileceği uyarısında da bulundu.

Tampa Üniversitesi’nde sağlık reformuyla ilgili bir konuşma yapması planlanan Başkan Barack Obama, Florida eyaletine dün yapacağı ziyareti iptal etmiş, bunun yerine hazırlık çalışmaları konusunda bilgilendirilmek üzere Federal Acil Durum Yönetim Dairesi’nin Washington’daki merkezini ziyaret etmişti.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest bugünkü brifinginde yaptığı açıklamada, kasırganın karaya ulaşmadan önce daha da güç kazanabileceği Amerika’da önemli tahribata yol açabileceği yönünde bilgilendirildiklerini söyledi, halka, tahliye emirleri de dahil, yerel yetkililerin talimatlarını dinleme çağrısı yaptı.

Merkezi Florida’nın Miami kentinde bulunan Amerika Ulusal Kasırga Merkezi, Bahamalar’a yaklaşan kasırganın 20 santimetre yağış bırakabileceği tahmininde bulundu. Kasırganın Florida’nın doğu kıyısını doğrudan vurması bekleniyor. Kategori 3’ten 4’e yükselen kasırganın karaya vurdukça gücünü kaybetmesi ve Amerika’nın güneydoğu kıyıları boyunca Kategori 2’ye düşmesi bekleniyor.

Matthew Kasırgası, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’nin yer aldığı Hispaniola Adası’nda en az 26 kişinin ölümüne yol açtı. Matthew, Batı Yarıküre’nin en yoksul ülkesi olan Haiti’yi son 52 yılda vuran en şiddetli kasırga oldu. Haiti’nin güney kıyılarında tüm evlerin çatılarının uçtuğu bildirildi. 11 milyon nüfuslu yoksul ülkeye yardım faaliyetlerinde Birleşmiş Milletler öncülük ediyor. Ülkede acil yardıma ihtiyacı olan 350 bin kişinin olduğu bildirildi. Seller, 2010’dan itibaren Haiti’de ilk kez görülen kolera hastalığını da yeniden tetikledi. BM yetkilileri şu ana kadar 8 kolera vakası bildirimi aldı.

Amerika’nın Karayip Kuvvetleri Komutanlığı da Haiti’ye yardım amacıyla bir uçak gemisi ve dokuz askeri helikopter gönderiyor. Helikopterler, arama kurtarma operasyonlarında kullanılacak teçhizatla donatılacak.

Bunun yanı sıra Amerika’nın güneydoğu eyaletlerinde de hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Tahliyeye katılmayacak olanlar da evlerini güçlendirmeye, en az üç günlük yiyecek stoklamaya çalışıyor. Süpermarket rafları boşalırken benzin istasyonlarında benzin kalmadığı gelen haberler arasında. Florida valisi, kasırga hazırlık çalışmaları çerçevesinde 2 bin 500 ulusal muhafızın görevlendirildiğini açıkladı. Florida gibi güneydoğu eyaletlerinden Georgia ve Güney Carolina’da da yoğun hazırlıklar sürdürülüyor.

Matthew, 2007’deki Felix kasırgasından bu yana Atlas Okyanusu ve Karayip Denizi’ni vuran en şiddetli kasırga oldu. 2005’te de Katrina kasırgası Meksika Körfezi üzerinden Louisiana ve Mississippi eyaletlerini dövmüş ve 1800’ü aşkın kişinin ölümüne yol açmıştı.

XS
SM
MD
LG