Erişilebilirlik

Fitz: 'Başkan Obama Göçmenlerden Yana'


Başkanlık seçimlerine üç ay kala, Demokrat ve Cumhuriyetçi başkan adayları arasındaki çekişmeli kampanya bütün hızıyla devam ediyor. Kamuoyu yoklamaları adaylar arasında birkaç puanlık fark olduğunu gösterirken, kampanyanın en önemli iki konusu ekonomi ve göçmenlik reformu. Bu iki konunun seçmenin tercihini ve seçimin kaderini belirleyecek kadar önemli olduğu kesin.

Washington’daki Amerikan İlerleme Merkezi Göçmenlik Politikaları Direktörü Marshall Fitz’e göre, Demokrat Başkan adayı Barack Obama’yla Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’in göçmenlik politikaları arasında dağlar kadar fark var.


Marshall Fitz
Marshall Fitz

Marshall Fitz, Amerika’nın kapsamlı bir göçmenlik reformuna ihtiyaç olduğunu söylüyor, Başkan Obama’nın kayıtsız göçmenlerin yasal statü kazanmasını sağlayacak göçmenlik reformunu yapmak için Kongre’nin yardımına ihtiyacı olduğunu vurguluyor. Fitz, ancak partizan çekişmeler yüzünden Kongre’nin göçmenlik reformunu çıkaramaması yüzünden son birkaç yılda yasadışı yüzbinlerce göçmenin sınırdışı edildiğini hatırlatıyor.

Göçmenlik konusunun Obama’nın ikinci dönem seçilmek için yürüttüğü kampanyaya büyük etkisi olacak. Kampanyada bu konunun bu kadar önemli hale gelmesi, Latin kökenli seçmenlerin seçimlerin sonucunu belirleyebilecek kadar çok sayıda olmaları. Latin seçmenler birçok eyalette güçlü bir seçmen kitlesi. Marshall Fitz’e göre, ekonomi çok önemli bir sorun olmakla birlikte, göçmenlik konusu özellikle latin seçmenler için büyük önem taşıyor. Çünkü bu seçmenlerin yüzde 30’unun ya ailelerinde ya da yakın çevrelerinde vize sorunu yaşayanlar bulunuyor ve onlar için göçmenlik sorunları ailevi ve çok özel bir konular.

Amerikan İlerleme Merkezi Göçmenlik Politikaları Direktörü Marshall Fitz, Amerika’da 11 milyon kayıtsız seçmen olduğunu söylüyor. Fitz bir yazısında Başkan Obama’nın göçmenlik politikalarının uzun dönemde, Amerikan ekonomisine yardımcı olacağını savunmuştu. Fitz bunu hatırlatmamız üzerine, “uzun dönemde bundan kuşkum yok. 10 yıl içinde 1.6 trilyon dolar katkısı olabilir gayrisafi milli hasılaya. Latin kökenliler Amerikalılar’ın yapmak istemedikleri işleri yapmaya çok istekliler. Kalifiye olmayan işçiler ekonomiye önemli katkıda bulunuyor” dedi.

Marshall Fitz, Obama yönetiminin kayıtsız gençlerin sınırdışı edilmesini önleme kararını “cesur ve gerekli bir adım” olarak niteliyor. Fitz, kararın ahlaki, ekonomik ve siyasi açıdan çok doğru bir girişim olduğunu vurguluyor. DREAM ACT adlı yasa tasarısının Kongre’de takılması üzerine birçok gencin zor durumda kaldığını belirten Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Fitz, bu yılki başkanlık seçiminde kayıtlı göçmen gençlerin oylarının da çok önemli olacağını kaydediyor.

Mitt Romney’in göçmenlik politikalarını da değerlendiren Marshall Fitz, Cumhuriyetçi adayın bugüne kadarki en çok göçmen karşıtı aday olduğunu söylüyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG