Erişilebilirlik

Fırat’ın Doğusunda İlk Kara Devriyesi


Fırat’ın Doğusunda İlk Kara Devriyesi Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması için varılan anlaşma kapsamında Türkiye ve Amerikan askerlerinin ilk ortak kara devriyesi Pazar günü başladı. Suriye sınırını geçen Türk Silahlı Kuvvetleri birliği, Amerikan askerleriyle buluşarak devriyeye başladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, müşterek kara devriyesinin 8 Eylül'de başlayacağını duyurmasının ardından, sınır hattında sabah erken saatlerde hareketlilik yaşandı. Varılan anlaşma uyarınca, Fırat'ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında, ilk ortak kara devriye görevine katılacak olan TSK’ya ait 6 zırhlı araç erken saatlerde sınırı geçti.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin 30 kilometre doğusundan sınırı geçen TSK konvoyu, Suriye tarafında bekleyen ABD askeri konvoyuyla buluştu. Burada son kontroller yapıldıktan sonra iki ülkenin askerleri Telabyad kırsalının güneyine doğru hareket etti.

Milli Savunma Bakanlığı ilk kara devriyesi görevine ilişkin, sosyal medya hesabından ” Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi faaliyetleri kapsamında; TSK ve ABD personeli, kara araçları ve İHA’ların iştirakiyle ilk müşterek kara devriyesine Akçakale güneyinde, Suriye tarafında başladı” açıklamasını yaptı.

Saat 10.30 sularında hareket eden araçlara havadan da iki helikopter eşlik ediyor. Devriyenin öğlen saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

Fırat’ın Doğusunda İlk Kara Devriyesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

Soylu: 'Güvenli bölge oluşuyorsa Türkiye'nin girişimiyle olmuştur'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, TSK ve ABD askeri güçlerince bugün Fırat'ın doğusuna yönelik ilk müşterek kara devriyesini gerçekleştirmelerini değerlendirerek,"Türkiye burada önleyici, düzenleyici bir rolü ve pozisyonu yönetiyor. Bölgede Türkiye, tarihsel sorumluluğunu yerine getiriyor. Burada işimizin kolay olmadığını söylemeliyiz. Bu coğrafyanın tam kalbindeyiz ama aynı zamanda bu coğrafyanın geçiş noktasıyız. Bugün eğer Amerika, Fırat'ın doğusunda bizim silahlı kuvvetlerimizle devriye yapmayı kabul ediyorsa bu Türkiye'nin girişimiyle oluşmuştur. Orada güvenli bir bölge oluşuyorsa bu Türkiye'nin ortaya koyduğu çabalarla ortaya çıkmıştır" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG