Erişilebilirlik

Finans Reformu Başkan Obama'nın İmzasını Bekliyor


Finans Reformu Başkan Obama'nın İmzasını Bekliyor

Amerika’nın finans sisteminde köklü reform yapacak olan yasa Senato’da kabul edilerek imzalanmak üzere Başkan Obama’ya gönderildi. Bankacılık ve finans sisteminde Büyük Bunalım’dan bu yana ilk kez bu kadar köklü değişiklik öngören yasaya, Demokratlar’ın büyük bölümü olumlu oy verdi. Yasa, muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti’den üç senatörün evet oyu kullanmasıyla kabul edilebildi.

Yasayı destekleyenlerden Demokrat Partili Senatör Chris Dodd, bu yasa sayesinde Amerikan ulusunun, son krizi bir kez daha yaşamayacağını söyledi.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Mitch McConnell ise, yasanın istenen amacı gerçekleştiremeyeceğini ve halkın büyük çoğunluğunun yasaya karşı olduğunu öne sürdü.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Robert Gibbs reformun, finans krizine yol açan sorunları çözmeyi amaçladığını ve Başkan’ın yasayı en kısa zamanda imzalayıp yürürlüğe koymak istediğini bildirdi.

Reform yasası bankalar üzerindeki denetimi sıkılaştırıyor, halkın korunmasını ve bazı karmaşık borsa işlemlerinin denetlenmesini öngörüyor.

Reform ayrıca, iflasları durumunda Amerikan ekonomisini etkileyebilecek kadar büyük finans şirketlerinin yönetiminin devlete geçmesi ve satılmasını sağlayacak bir yeni süreç getiriyor.

XS
SM
MD
LG