Erişilebilirlik

Filistinliler Birlik Hükümeti Kuruyor


Mahmut Abbas ve Halid Meşal, Katar Emiri ile birlikte anlaşmaya vardıklarını açıklarken

El-Fetih ve Hamas, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’ın liderliğinde bir ulusal birlik hükümeti kurma konusunda anlaşmaya vardı.

Abbas ve Hamas lideri Halid Meşal, iki örgütün hızla bağımsız teknokratlardan oluşan bir hükümet kurma çalışmalarına başlayacaklarını bildirdi. Yeni hükümet büyük olasılıkla yılın sonunda başkanlık ve parlamento seçimlerine gidilmesi yolunu açacak. Hükümet ve seçimlerle ilgili kesin bir tarih verilmedi.

Doha’da görüşmelere evsahipliği yapan Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife el-Thani, rakip iki Filistinli lider anlaşmayı açıklarken ortalarında oturdu.

El-Fetih ve Hamas geçen yıl bir barış anlaşmasına varmış ancak başbakan adayı üzerinde anlaşamamıştı. Batı tarafından desteklenen şimdiki Filistin başbakanı Selam Feyyad, geçici hükümet kurulursa görevden çekilecek. Feyyad, anlaşmayı memnunlukla karşıladığını ve uygulamaya hazır olduğunu açıkladı. Gazze’deki Hamas başbakanı İsmail Haniye de aynı doğrultuda konuştu ve çekileceğini bildirdi.

İki taraf da yeni anlaşmayı uygulamada ciddi olduklarını söylüyor.

Ancak Hamas tarafından desteklenen Abbas liderliğindeki geçici hükümetin Hamas’ı terörist örgüt olarak tanımlayan Amerika, Avrupa ve İsrail tarafından kabul edilip edilmeyeceği bilinmiyor.

XS
SM
MD
LG