Erişilebilirlik

Filistin Tarafından Washington'a Üç Hafta Süre


Filistin Tarafından Washington'a Üç Hafta Süre

Filistinliler, İsrail’le doğrudan görüşmeleri yeniden başlatması için Amerika’ya üç hafta zaman tanıyacağını bildirdi.

Kararı açıklayan Filistinli başgörüşmeci Saib Erekat, bu süre içinde İsrail’in yerleşim inşaatlarını durdurması şartından da vazgeçmeyeceklerinin belirtti.

Erekat, Amerika’nın kendilerine yapacağı öneriyi beklemekle birlikte İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun artık yerleşim inşaatları ya da barış arasında seçim yapması gerektiğini söyledi. Saib Erekat, bu açıklamasını Washington’da Amerika’nın Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell’la görüşmesinden sonra yaptı.

Erekat barış görüşmelerinin devam etmemesi durumunda, tek yanlı bağımsızlık için yeniden Birleşmiş Milletler’in desteğini arayabileceklerini belirtti.

Filistinli görüşmecinin açıklamasını eleştiren Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J. Crowley, İsrail’in rızası olmadan Filistin devleti ilan edilmesinin barış görüşmelerini ilerletmeyeceğini söyledi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, gelecek hafta başında Netanyahu’yla ya Washington ya da New York’ta görüşeceğini açıkladı. Görüşmede doğrudan görüşmelerde yaşanan tıkanıklığı aşmanın yolları aranacak.

XS
SM
MD
LG