Erişilebilirlik

‘Filistin İçin Umutlar Gün Geçtikçe Kayboluyor’


Nickolay Mladenov

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması olasılığını sahada yaşanan gerçeklerin sistematik olarak aşındırdığını, Filistinliler'in arasında gerçek bir bütünlük olmadan bir devlet kurma olasılığının imkansız olduğunu söyledi.

Mladenov, Filistinliler arasındaki görüş ayrılıklarının ve İsrail’in işgal ettiği topraklarda barış sürecini engelleyen genişleme planının Filistin için umutları soldurduğunu belirterek, ‘Filistin için umutlar her geçen gün kayboluyor” dedi.

Güvenlik Konseyi'nin Ortadoğu özel oturumuna video konferans aracılığıyla katılan BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov, konsey üyelerine barış süreciyle ilgili bilgi verdi.

Mladenov, Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğün barış sürecini etkilediğini, tüm gayretlere rağmen birbirlerini suçlayan Filistinliler'in arasındaki bölünmüşlüğün gün geçtikçe uzlaşı umudunu azalttığını belirterek, “Filistinliler birlik olmadan bir devlet kurulması imkansız" diye konuştu.

“İsrail’in hukuksuz uygulamaları barış sürecini engelliyor”

Mladenov, işgal altındaki Batı Şeria'daki İsrail yerleşim yerlerinin büyümesiyle ilgili konseye bilgi verdi. Mladenov, İsrail’in Batı Şeria’da işgal ettiği Filistin topraklarında "uluslararası hukuka uymayan" yerleşme ve büyüme tutumunu sürdürdüğünü, bu "yasadışı" durumun barış sürecini de engellediğini kaydetti.

Özel Koordinatör Mladenov, İsrail’in son olarak Batı Şeria’da 3 binden fazla yasadışı konutu yasallaştırmak için plan yaptığını kaydetti. Mladenov, bölgedeki İsrail yerleşimin uluslararası hukuka göre yasadışı olduğunu belirterek, "Bir taraftan da Batı Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria’da Filistinlilerin mülklerine el konulup bazıları ruhsatsız oldukları gerekçesiyle yıkılıyor. Bölgede inşaat ruhsatlarını İsrail yönetimi veriyor. Filistinliler'in bu bölgede bir inşaat için ruhsat alması neredeyse imkansız. Tüm bunlar uzlaşı umutlarını ortadan kaldırıyor” diye konuştu.

“Filistinlilerin bölünmesi umutları solduruyor”

Özel Koordinatör Mladenov, gelecekte kurulacak bir Filistin devletinin temellerinin de, onlarca yıldır süren İsrail işgali ve daha da şiddetlenen Filistinliler arasındaki iç bölünmelerle tehlikede olduğunu belirterek, “Gazze ile Batı Şeria arasındaki boşluk arttıkça gerçek Filistin için umutlar gün geçtikçe soluyor” dedi.

Mladenov, Ocak ayının başlarında Gazze'deki çok sayıda Fetih üyesinin Hamas tarafından tutuklanmasını uzlaşma sürecine çok büyük bir darbe olarak değerlendirdi.

Mladenov, sıradan Filistinlilerin acı çektiğini, Gazze'deki insani durumun ise umutsuz olmaya devam ettiğini belirterek, “Ekonomik büyüme Filistin ekonomisini ayakta tutmak için çok yetersiz ve BM Filistin Yönetimi'yle birlikte çalışıyor. Gazze’nin elektrik arızasını onarmak, gerekli tıbbi yardım, ilaç sağlamak gibi en acil ihtiyaçların sağlanması için çaba gösteriyor” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG