Erişilebilirlik

Filipinler’e Havadan Yardım


Karayollarının büyük ölçüde tahrip olması nedeniyle Amerikan askeri helikopterleri uzak adalar ve dağlık bölgelerde oturanlara havadan yardım malzemesi atıyor

Filipinler’de tayfundan zarar görenlere uluslararası yardım sevkiyatı artarken Amerikan helikopterleri uzak adalar ve dağlık bölgelerde oturan halka havadan yiyecek, su ve tıbbi yardım malzemesi atıyor.

George Washington uçak gemisi ve Amerikan donanmasının gönderdiği yedi nakliye gemisi, Perşembe gününden bu yana yardım operasyonlarına katılıyor. Deniz Kuvvetleri’ne bağlı hastane gemisi USS Mercy’nin de önümüzdeki haftalarda Filipinler’deki filoya katılması bekleniyor. Öte yandan İngiltere de HMS Illustrious adlı uçak gemisini bölgeye gönderdi.

Felaket bölgesine gönderilen yardımlar, karayollarının tahrip olması ve benzin yokluğundan dolayı aksıyor. Bölgeye gönderilen benzin, özellikle ayaklanma çıkması kaygısından dolayı azaltılmış durumda.

Öte yandan Filipinler Cumhurbaşkanı Benigno Aquino, 8 Kasım’daki süper tayfunun yerle bir ettiği bölgede, yardım çabaları yeterli seviyeye gelinceye kadar kalmaya devam edeceğini açıkladı.

Aquino, bu açıklamayı binlerce kişinin Pazar ayini için harap olmuş kiliselere akın ettiği tayfundan en çok zarar gören Samar ve Leyte adalarını ziyaret ederken yaptı.

Birleşmiş Milletler’in insani yardımlardan sorumlu yetkilisi Valerie Amos, on binlerce kişinin muson mevsiminde, aşırı yağışlar ve rüzgara rağmen açıkta yaşamak zorunda kaldığına dikkati çekti.

Resmi rakamlara göre Haiyan Tayfunu şimdiye kadar 3 bin 974 kişinin ölümüne yol açtı. Birleşmiş Milletler ölü sayısının 4 bin 500’e yükselebileceği uyarısında bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG