Erişilebilirlik

Fethiye’de Tehlikeli Provokasyon


Muğla’nın Fethiye ilçesi, Türkiye’nin en önde gelen turizm beldelerinden biri. Fethiye, Pazar günü büyük bir provokasyona sahne oldu. 26 Şubat tarihinde ilçedeki tüzel kişiliğini kazanan Halkların Demokratik Partisi, 16 gün önce tabelasını astığı ilçe merkezinin açılış kokteyli engellendi. Sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 2000 kişi HDP ilçe merkezinin önünde toplanarak büyük bir protesto gösterisi düzenledi.

Ellerinde Türk bayraklarıyla ilçe merkezinin bulunduğu binanın önündeki sokağın iki tarafında toplanan kitle, emniyetin telkinlerine rağmen dağılmadı. Devreye giren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı’nın itfaiye aracılığıyla HDP tabelasını indirmesi üzerine kalabalık binanın önünden ayrıldı ancak tepki bu kez de doğulu bir işadamının işlettiği Öz İzmir isimli pastaneye yöneldi. Öfkeli grup cam çerçeveyi indirdi.

Aksaray, Urla ve Ordu’da da HDP’ye saldırıldı

Daha önce İzmir’in Urla ilçesi, Aksaray ve Ordu’da çeşitli HDP heyetlerine yapılan bu saldırının Fethiye’de de ortaya çıkmasının nedeni bir provokasyon mu? Kentteki bazı çevreler tarafından bu olayları örgütlemekle suçlanan belediye başkanı Behçet Saatçı, kendisinin olayları yatıştırmak için risk aldığını söylerken provokasyon ihtimalini de yadsımıyor.

VOA’nın sorularını yanıtlayan Saatçı, ‘ben gösteriler başladığında ilçe merkezinde değildim. Kaymakamın telefonuyla merkeze intikal ettim. Etrafta sorumluluk alan kimse yoktu. İnsanları sakinleştirmek için bir aracın üzerine çıkarak konuşma yaptım. Sonra kaymakam ve jandarma komutanıyla kafa kafaya vererek tabelayı indirme kararı aldık. Başka bir partiye de böyle bir tepki olsa hiç düşünmeden indirtirdim’ dedi.

Saatçı, 30 Mart seçimleri öncesi bazı grupların provokasyon yapma ihtimalinin yadsınmayacağını karanlık ellerin Fethiye’yi karıştırmaya çalıştığının da üzerinde durdu. Ancak bu karanlık eller hakkında ipucu vermedi.

Çaylı: Fethiye’de siyaset yapmaktan vazgeçmiş değiliz

Tepkilerin odağındaki Halkların Demokratik Partisi ilçe başkanı Zekeriya Çaylı ile ilçe merkezinde bir pastanede buluştuk. Çaylı, Pazar sabahından beri işçe merkezine gitmiyor. Zaten şu anda balkonunda üç tane Türk bayrağı olan dairenin sahibi kira kontratını feshetmiş. Binanın önünde ise güvenlik gerekçesiyle çok sayıda çevik kuvvet poliis var.

Güvenlik riski nedeniyle evinden iki gün sonra röportaj için çıkan Zekeriya Çaylı, ilçede iyi tanınan bir siyasetçi değil. Konuşuyor ama yine güvenlik riski nedeniyle fotoğraf çektirmek istemiyor. ‘Parti’yi kapatacak mısınız? Siyasi faaliyete son verecek misiniz?’ diye sorunca ‘seçim çalışmalarına devam edeceğiz, bu işten vazgeçmiş değiliz. Bizi oluşturan unsurların zor şartlarda politika yapma becerileri var’ yanıtını veriyor.

Tanınmış HDP’liler Fethiye’den ayrıldı

Ancak partinin en tanınmış isimlerini kent dışına çıkarmışlar. Bu partililerin en başındaki isim beyin cerrahı Salih Şahin. İlçedeki en tanınmış özel hastane Letoon’da çalışan Şahin, Fethiyelilerin yakından tanıdığı bir isim. Ancak sosyal medyada hedefe konması üzerine Fethiye’yi şimdilik terk etmiş. Hastanenin beyin cerrahını geçici olarak izne gönderdiği de söyleniyor. Partinin üniversite kadrosundan bilinen gençler de bir süreliğine ilçeden ayrılmış. Çaylı buna gerekçe olarak, ‘kendimizi korumak için bunu yapmak zorundaydık’ derken aslında sıcak temas yaşamamak için bu kararı aldıklarını ima ediyor. HDP ilçe başkanına göre, ‘bu hareketin ardında organize işler var’ çünkü Pazar gününe kadar rahat bir şekilde propaganda faaliyetleri sürüyormuş.

CHP’li Doğu: HDP’nin siyaset yapmasını destekliyorum

İlçe Başkanı Emrah Doğu’nun kalabalığa seslenmesi Cumhuriyet Halk Partisi’yle pazar günkü eylem arasında bağlantı kurulmasını sağladı. Kentten ayrıldığı söylenen Doğu’yu CHP’nin seçim merkezinde buluyoruz. Hakkındaki iddiaları reddeden CHP’li siyasetçi, ‘o gün kimse kitlenin önüne çıkmaya cesaret edemedi. Biz onları sakinleştirmek ve olayların büyümesini engellemek istedik. Zaten gece olayların sakinleştikten sonra emniyet müdürü ve kaymakam bana teşekkür etti. Ben HDP’nin siyaset yapmasını destekliyorum’ diyor.

Fethiye’de dün gece olaylar vardı

Dün gece yine Öz İzmir pastanesinin bulunduğu caddede gruplar toplandı. Konuştuğum gençler, ısrarla aynı şeyleri söylüyor. ‘Bizim Kürtlerle bir sorunumuz yok. Çok sayıda Kürt arkadaşımız, komşumuz var Ama bölücüleri Fethiye’de istemiyoruz. Onlar ekmeklerine ihanet ediyor. Onların Fethiye’de bölücülük yapmasına asla izin vermeyeceğiz.’

Bu konuşmaların ardından polis caddedeki barikatı TOMA’yla yıktı ve göstericilere karşı tazyikli şu ve biber gazı kullandı. Ardından da çevik kuvvet polisleri caddenin iki yanından gelerek ondan fazla göstericiyi gözaltına aldı.

Peki olaylar devam edecek mi? Bu soruya hayır demek güç. Zira kentte dedikodunun önü alınmıyor. ‘HDP bugün 3’te yeniden tabela asacakmış’ , ’40 otobüs Kürt geliyor’ şeklinde sürekli dezonformasyon yapılıyor. Seçime kadar siyasetin daha da harlanması mümkün. Ancak karşılarında bir güç bulamazsa ki yok o zaman bu öfkeli kitlelerin hedefi ne olacak orası müphem.
XS
SM
MD
LG