Erişilebilirlik

Fernandez Aleyhinde Soruşturma Hala Açılabilir


Arjantinli savcılar, Cumhurbaşkanı Christina Fernandez de Kirchner’in 1994 yılında bir Yahudi merkezini hedef alan terör saldırısında İran bağlantısını gizlemeye çalışmasıyla ilgili soruşturmada ısrarlı. Geçen ay olayı soruşturan bir savcı evinde ölü bulunmuştu.

Savcı Gerardo Pollicita, Cumhurbaşkanı Fernandez’e yöneltilen suçlamaları yeniden derledi.

Cumhurbaşkanı’nın çevresi ise açılan soruşturmayı demokrasiye karşı bir saldırı olarak niteliyor.

Arjantin’de 94 yılındaki saldırıyı soruşturmaya başlayan savcı Alberto Nisman’ın 18 Ocak’ta evinde ölü bulunmasından bu yana ülke bu skandalla çalkalanıyor.

Evinin banyosunda kafasına isabet etmiş bir silah yarasıyla ölü olarak bulunan Nisman’ın aynı gün içinde Arjantin Kongresi’nde 1994 yılında bir Yahudi merkezine yönelik bombalı saldırı ile ifade vermesi bekleniyordu. Saldırıda 85 kişi yaşamını yitirmişti.

İran saldırı ile ilgili olduğu iddiasını reddediyor. Nisman ise, Fernandez’in hükümetinin Tahran’la bir pazarlığa gittiğini iddia ediyordu. İddiaya göre nakit sorunu çeken Arjantin İran’dan petrol karşılığında bu ülkeye tahıl ve et ihraç edecek ve bombalama olayı çözülmeyecekti.

Nisman’ın ölümü intihar olarak tanımlansa da kısa sürede savcının öldürüldüğü şüphesi konuşulmaya başlandı. Birçok kişi Fernandez hükümetini suçlarken, Cumhurbaşkanı da Nisman’ın kendisini öldürdüğüne inanmadığını açıkladı.

Nisman’ın ölümünü araştıran yetkililer savcının evindeki çöpte Cumhurbaşkanı Kirchner’e yönelik tutuklama emri taslağı bulmuştu.

XS
SM
MD
LG