Erişilebilirlik

Ferguson'da Gösteriler Devam Ediyor


Göstericiler çoğunlukla alışveriş merkezlerinde toplanıyor

Silahsız siyah bir genci öldüren beyaz polis memurunun geçen pazartesi günü jüri kararıyla suçsuz bulunmasının ardından gösteriler ve şiddet olayları yaşanan Ferguson’da protesto eylemleri hala devam ediyor.

Amerikalı siyahların haklarını savunmada önde gelen birliklerden biri olan NAACP, Ferguson’da yedi gün devam edecek bir yürüyüş başlattı.

“Adalete Yolculuk” diye adlandırılan yürüyüş, 18 yaşındaki Michael Brown’un öldürüldüğü Ferguson’dan başlayarak Missouri eyaletinin merkezi Jefferson City’ye kadar 190 kilometre sürecek.

NAACP, Ferguson Emniyeti’nin yönetiminin değişmesi, ulusal düzeyde de polisin tavrının ve yaklaşımının reformdan geçirilmesi çağrısında bulunuyor.

Jüri üyelerinin polis memuru Darren Wilson’un yargılanmaması yönünde karar almasından bu yana Ferguson, zaman zaman şiddet olaylarının da yaşandığı gösterilere sahne oluyor.

Başkent Washington’un tarihi Georgetown semti ve yakındaki bir alışveriş merkezinde de Ferguson’da yaşananları protesto eden bir eylem düzenlendi. Göstericiler, özellikle Noel tatili öncesi tüketicilerin toplandığı alışveriş merkezlerinde gösteriler düzenliyor.

XS
SM
MD
LG