Erişilebilirlik

Ferguson'a Takviye Birlikler Gönderildi


Missouri eyaletinin Ferguson kasabasında dört ay önce silahsız siyah bir genci öldüren polisin jüri tarafından suçsuz bulunmasının ardından önceki gece çıkan olayları değerlendiren Belediye Başkanı, yağma ve yıkım olaylarını önlemek için ulusal muhafızların kente zamanında sevk edilmediğini savundu.

Belediye Başkanı James Knowles’un Missouri eyaleti valisine daha fazla ulusal muhafız gönderme çağrısı yapmasının ardından Vali Jay Nixon, halen 700 ulusal muhafız askerinin görev yaptığı Ferguson’a bin 500 asker daha gönderdi.

Beyaz polis Darren Wilson tarafından vurularak öldürülen 18 yaşındaki Michael Brown’un babası ise sükunet çağrısında bulundu. Önceki gün jüri heyeti polis memurunun yargılanmamasına karar verince, Ferguson’da çıkan gösteriler şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Brown’ın anne ve babası, dün Ferguson’da bir kilisede basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına siyah hakları liderlerinden Al Sharpton ve Brown ailesinin avukatları da katıldı.

Avukat Benjamin Crump, jüri heyetinin polis memuru Darren Wilson’un yargılanmaması kararıyla sonuçlanan hukuki sürece kesin bir dille karşı olduklarını açıkladı. Crump, sürecin tamamen adaletsiz olduğunu savundu.

Darren Wilson’u suçsuz bulan jüri üyeleri 12 kişiden oluşuyor. Bu kişilerden dokuzu beyaz ve kalan üçü siyah Amerikalı üyelerden oluşuyor. Bir karar çıkması için de dokuz üyenin oyu yetiyor. Ayrıca Michael Brown’ın ailesi, önceki gece jüri kararını geç saatlerde açıklayan St. Louis Başsavcısı Robert McCullough’un da polis memuru olan babasının geçmişte siyah biri tarafından vurularak öldürülmesinden dolayı önyargılı hareket edebileceği düşüncesi taşıyor.

Avukat Benjamin Crump, Brown ailesinin önceki gece jüri kararının açıklanmasının ardından Ferguson’da yaşanan şiddet ve yağma olaylarını kınadığını bildirdi. Crump’a, Michael Brown’ın üvey babasının Ferguson’un ateşe verilmesi çağrısı yaptığı video da gösterildi. Bunun üzerine avukat bu tavrı “duygusal” ve “uygunsuz” diye tanımladı, ama ailenin “insani tavır” gösterdiği için kınanmamasını istedi.

Siyah hakları eylemcisi Al Sharpton da polisin sorumlu davranma yönündeki mücadelelerinin yeni bir düzeye ulaştığını açıkladı. Michael Brown’ın Ferguson’da yağma edilen ve ateşe verilen binaların külleriyle anılmayacağını vurgulayan Sharpton, ailesinin polis görevlerini tanımlayan ve Amerikan vatandaşlarının korunmasını öngören hükümlere uyulmasını zorunlu kılacak yasa değişikliği üzerinde çalıştığını bildirdi.

Avukat Crump da, üzerinde çalıştıkları yasanın gelecekte benzer vakaların daha şeffaf olması açısından, Amerikan polislerinin devriye görevinde kamerayla dolaşma zorunluluğu getireceğini belirtiyor.

Al Sharpton da ayrıca kendisi ve önde gelen medeni haklar liderlerinin bir strateji belirlemek üzere gelecek hafta Washington’da toplanacağını bildirdi. Bu strateji çerçevesinde yeni gösteriler, yasama çalışmaları ve ekonomik boykotlar gibi adımlar düşünülüyor.

Jüri üyesinin kararının geç saatte açıklanmasının ardından itibaren Ferguson sokaklarında büyük şiddet olayları çıktı. Çok sayıda işyeri yağmalandı, birçok araba ve bina ateşe verildi. Polis en az 61 kişiyi gözaltına aldı, ancak ciddi bir yaralanma olayı yaşanmadı.

Obama şiddet olaylarını kınadı

Başkan Barack Obama, Ferguson'daki şiddet olaylarını kınadı. Bunun suç olduğunun altını çizen Obama, sorumluların adalet önüne çıkarılacağını bildrdi. Amerika'nın ilk siyah başkanı Obama, jürinin çok sayıda kişiyi hayal kırıklığına uğrattığını anladığını belirtti. Obama bununla birlikte göstericilerin hayal kırıklığının altında "yasaların eşit ve adil bir şekilde uygulanmadığı yönünde siyahlar arasında kökleşmiş kaygıların" yattığını söyledi.

Amerikalılar da bir ırkçılık tartışmasına dönen hukuki süreçte polis memuru Darren Wilson’un yargılanacağı yönünde bir beklenti içindeydi. Brown ailesinin avukatları, 18 yaşındaki çocuklarının vurulduğu sırada polise teslim olmaya çalıştığına inanıyor. Ancak Başsavcı Robert McCullogh’un açıklamasına göre jüri heyetinin dinlediği görgü tanıkları, olayla ilgili olarak oldukça çelişkili ifadeler verdi. McCullough, jüri heyetinin 25 gün boyunca çalıştığını, yaklaşık 60 görgü tanığından toplam 70 saat ifade dinlediğini bildirdi.

Polis memurundan ilk açıklama

Bu arada Darren Wilson da ilk kez kamuoyuna yaptığı açıklamada, Michael Brown'la boğuşması sırasında Brown'ın tabancasını elinden almaya çalıştığını ve nefsi müdafa amacıyla ateş ettiğini söyledi. ABC televizyonuna konuşan Wilson, vicdanının temiz olduğunu, işini doğru yaptığına inandığını belirtti.

Amerika Adalet Bakanı Eric Holder, Brown olayıyla ilgili olarak federal soruşturma yürütüldüğünü bildirdi. Adalet Bakanlığı da ayrıca Ferguson Emniyeti’nin anayasayı ihlal eden uygulamalarda bulunup bulunmadığını inceliyor.

Bu arada Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri de, Amerikalı göstericilere itidal çağrısında bulundu, şiddet ve yıkımdan uzak durmalarını istedi. Zeyd Ra’ad el Hüseyin, halkın jürinin kararına yönelik tepkilerini belirtme hakkı olduğunu ancak mal ve cana zarar veremeyeceğini açıkladı.

Amerika’nın her yerinde protestolar sürüyor

Bu arada Ferguson'da şiddetli çatışmalar hala devam ederken, St. Louis, Cleveland, Seattle gibi kentlerde de yürüyüşler düzenlendi, göstericiler trafiği tıkadı.

Başkent Washington'da da göstericiler bir karakolun önünde yerlere yatarak "ölme" eylemi düzenledi. New York'ta da göstericiler birçok caddede, köprülerde ve Lincoln Tüneli'nde trafiği tıkadı. Polis New York'ta birçok kişiyi gözaltına aldı.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG