Erişilebilirlik

Federal Soruşturma Bürosu FBI’dan Seçim Öncesi Uyarı


Federal Soruşturma Bürosu FBI’dan Seçim Öncesi Uyarı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Amerikan Federal Soruşturma Dairesi FBI, iki eyalette seçim veri tabanının yabancı hackerların siber saldırısına uğradığına dair kanıtlar elde ettiğini bildirdi. FBI, eyalet seçim kurumlarını, bilgisayar sistemlerinin güvenliğini arttıracak önlemler almaları yönünde uyardı.

FBI Siber Güvenlik Dairesi, 18 Ağustos tarihli gizli uyarısında, hangi iki eyaletin seçim veritabanının siber saldırıdan etkilendiğine dair açıklama yapmadı. Siber saldırı olduğunu ilk haber veren Yahoo News, Arizona ve Illinois eyaletlerindeki seçmen kayıt sistemlerinin etkilendiğini bildiren kaynaklar olduğunu ifade etti.

Illinois eyaletindeki siber saldırının daha ciddi olduğu bildiriliyor. Illinois eyalet seçim kurulundan bir yetkili, seçmen kayıt sisteminin, 200 bin seçmenin kişisel bilgilerinin hacker’lar tarafından çalınmasından sonra geçtiğimiz ay on gün boyunca kapalı kaldığını bildirdi.

Arizona eyaletinde ise seçmen kayıt sistemine virüslü yazılım yüklendiği belirtiliyor. Bir eyalet yetkilisine göre sistemden seçmen kaydı silindiğine dair herhangi bir bulgu yok.

İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, 15 Ağustos’ta Arizona eyalet yetkilileriyle yaptığı toplantıda bilgisayar güvenliğine ilişkin kaygıları değerlendirdi. Johnson, eyaletin bilgisayar sistemlerinin güvenliğini güçlendirmek için bakanlığın yardım sağlayabileceğini kaydetti.

Amerikalı istihbarat yetkilileri, özellikle Rusya’nın desteklediği yabancı hacker’ların Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimine müdahale etmeye çalışabileceği konusunda giderek daha çok kaygılanıyor.

Yetkililer, Demokrat Parti Ulusal Komitesi’ne yönelik son siber saldırıların büyük olasılıkla Rus Hükümeti içinden hacker’lar tarafından düzenlenmiş olabileceğini söylüyor. Rusya ise siber saldırılarda parmağı olduğuna ilişkin suçlamaları reddediyor.

XS
SM
MD
LG