Erişilebilirlik

Federal Hükümetten Çocuklarda Obezite Araştırmasına 3 Milyon


Federal Hükümetten Çocuklarda Obezite Araştırmasına 3 Milyon

George Washington Üniversitesi Profesörü Judy Ganiban’a, federal bir araştırma kurumu olan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün obezite araştırması için 3 milyon dolarlık fon vereceği açıklandı.

Amerika’da giderek çok ciddi bir sağlık sorunu haline gelen aşırı şişmanlık hastalığı obeziteyele ilgili araştırma yapacak olan Profesör Judy Ganiban’a federal fondan destek geldi. Başkent Washington’daki George Washington Üniversitesi Psikoloji Bölümü profesörlerinden Ganiban 561 çocuğu doğumdan dokuz yaşına kadar inceleyecek. Profesör Ganiban’ın amacı, hepsi farklı kökenli olan ve hepsi evlat edinilmiş durumdaki bu çocukların genetik özelliklerini ve yaşadıkları çevreyi inceleyerek, obez olmalarının nedenlerini belirlemek.

Profesör, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden alacağı 3 milyon dolarla yapacağı araştırmada bazı aile içi durum ve konuların çocuklarda genetik obezite riskini arttırıp arttırmadığını incelemek istediğini söyledi. Profesör Ganiban, “evlat edinilmiş çocukları incelemekle daha çok çocukların içinde yetiştiği çevrede bulunan faktörlere odaklanarak genetikten çok yetiştirme alışkanlıklarıyla ilgili gerçeklerin çocuklarda obezite üzerinde ne gibi etkileri olduğunu görmek istediğini belirtti. Profesör Judy Ganiban, obeziteyi önleme programlarının bu gerçekler bilindiği taktirde çok daha etkili olacağına inandığını kaydetti.

Amerika başkentinin en büyük hastanelerinden vetıp fakültelerinden birine sahip olan George Washington Üniversitesi Psikoloji Bölümü profesörü Judy Ganiban’ın araştırması 2012-2016 arasında yapılacak ve araştırmaya 2,200 çocuk ve aileleri katılacak.

Uzmanlar, federal hükümetin bütçe açıklarıyla uğraştığı bir dönemde obezite araştırması için üç milyon dolar ayrılmasının, federal hükümetin konuya verdiği önemi gösterdiğini söylüyor.

Profesör Judy Ganiban daha önce de çevresel faktörlerle genetik özellikler arasındaki bağlantıyı inceleyen araştırmalar yapmıştı. Profesörün özellikle aile içi ilişkilerin çocuklarda bazı genetik sorunlara yolaçtığı sonucuna varan araştırması tıp çevrelerinde büyük ilgi toplamıştı.

XS
SM
MD
LG