Erişilebilirlik

FBI Trump’ın Eski Kampanya Menajerinin Evini Aradı


FBI görevlilerinin, Başkan Donald Trump eski kampanya menajeri Paul Manafort’un evlerinden birinde arama yaptığı açıklandı.

Açıklama Manafort’un sözcüsü Jason Maloni tarafından yapıldı. Maloni, FBI çalışanlarının mahkemeden çıkarttıkları arama emri ile Manafort’un evlerinden birini aradığını duyurdu ancak aramanın ne zaman yapıldığına dair tarih vermedi. Gelişmeyi ilk haberleştiren Washington Post gazetesi ise, aramanın 26 Temmuz sabahında Manafort’un Virginia eyaletinin Alexandria kentindeki evinde yapıldığını yazdı.

Gazetenin haberinde, FBI görevlilerinin aramayı önceden haber vermediği, evden bazı belgeler ve diğer materyaller aldığı belirtildi. Aramanın Manafort'un Senato İstihbarat Komisyonu'nun çalışanlarıyla toplantısının bir gün sonrasında yapıldığı bilgisine de haberde yer verildi.

Maloni, “Sayın Manafort güvenlik birimleriyle ve diğer ciddi soruşturmalarda sürekli olarak işbirliği içerisinde olmuştur ve bu seferinde de aynısını yaptı” ifadesini kullandı.

Manafort, Ukrayna’daki iş ilişkileri ve bu ülkenin eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç için çalışmaları hakkında uzun süredir FBI’ın soruşturması altında bulunuyor. Manafort ayrıca Rusya soruşturmasında Özel Savcı Robert Mueller’in de merceği altında. Mueller, Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahalesi ve Trump’ın ekibiyle Moskova arasında herhangi bir işbirliği yapılıp-yapılmadığını belirleme konusundaki soruşturmanın cezai ayağını yürütüyor.

Manafort herhangi bir yanlışının olmadığını savunurken, Rusya soruşturmasının Kongre ayağını yürüten komisyonlarla da işbirliği yaptı. Manafort en son Senato İstihbarat Komisyonu ekibiyle biraraya gelmişti. Toplantıda, Manafort’un da katıldığı, Başkan Trump’ın büyük oğlu Trump Jr’ın Haziran 2016’da bir Rus avukatla görüşmesi konuşulmuştu.

Manafort Senato İstihbarat ve Adalet komisyonlarına belgeler de teslim etmişti.

Arama emri çıkarmak isteyen güvenlik yetkililerinin, bir suçun işlenmiş olabileceğine inanmak için geçerli sebep bulunduğunu genel anlamda bir yargıca kanıtlaması gerekiyor. Bu tür arama emirleri, FBI’ın aradığı kanıtlara ve araştırdığı suç eyleminin doğasına ilişkin detayları içerebiliyor.

Manafort, birkaç ay süreyle Trump’ın kampanya menajerliğini yürütmüştü.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG