Erişilebilirlik

FBI Saldırganın Kız Arkadaşını Soruşturuyor


Las Vegas kentinde bir konser sırasında bulunduğu otelin 32. katındaki bir odadan 9 ila 11 dakika boyunca konseri izleyen kalabalığa otomatik silahlarla ateş açan Stephen Paddock’un kız arkadaşı Amerika’ya geldi.

Saldırı öncesinde doğum yeri olan Filipinler’e giden Paddock’un 62 yaşındaki kız arkadaşı Marilou Danley, soruşturmada öne çıkan kilit isimlerden biri.

Saldırı sırasında Filipinler’de olan Danley dün geç saatlerde ABD’ye döndü ve Los Angeles Uluslararası Havalimanı’nda FBI görevlilerince sorguya alındı.

Clark ilçesi polis müdürü Joe Lombardo gazetecilere yaptığı açıklamada saldırının önceden planlandığının net olduğunu kaydetti.

Polis müdürü, “O odada bulunan silahların türü ve miktarı, bunun kapsamlı olarak önceden planlandığını gösteriyor. Hareketlerinin tümünü önceden hesapladığından eminim” ifadesini kullandı.

Yetkililer, Paddock’un otel odasında 23 silah ve silahları otomatik hale getirmede kullanılan 12 cihaz bulmuştu. Paddock’un ayrıca, odasının dışında koridoru görecek şekilde birden fazla kamera yerleştirdiği, bununla muhtemelen polis hareketliliğini izlemeyi tasarladığı ortaya çıktı. Saldırganın iki evinde de 26 silah daha bulundu.

Polis müdürü yardımcısı Kevin McMahill, Mandalay Bay odasındaki kanıtlara ilişkin incelemelerin tamamlanmasının günler alacağını söyledi.

Amerikalı güvenlik yetkilileri ayrıca, soruşturmada, Paddock’un saldırıdan günler önce Filipinler’deki bir hesaba 100 bin dolarlık para aktarmasının da mercek altına alındığı bilgisini verdi.

Paddock’un kardeşi Eric de, saldırıya dair aile olarak “dehşet ve şaşkınlık” yaşadıklarını, kardeşinin bilinen hiçbir siyasi ya da dini bağlantısı, beyazların üstünlüğünü savunan gruplarla bir bağı ve akıl hastalığı geçmişi olmadığını belirtmişti.

İç Güvenlik Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Akıl hastalığı ya da bir tür beyin hasarı ihtimalini seçenek dışı bırakamayız ama şu anda bu yönde bir delil yok” dedi.

Bu arada Paddock’ın kız arkadaşı Danley’nın Avustralya’da yaşayan kız kardeşleri, Paddock’un Danley’yi planlarına müdahale etmemesi için yurtdışına gönderdiğine inandıklarını söyledi.

Kız kardeşler Avustralya’da yayın yapan Channel 7 kanalına yüzleri ve isimleri gizlenmiş olarak yaptıkları açıklamada, Danley’nin “iyi biri” olduğunu, Paddock’un planlarından haberdar olmadığını düşündüklerini ve yanında olsaydı Paddock’u engelleyeceğini belirttiler.

Kardeşlerden biri, Danley’nin Paddock’un silahları olduğunu bildiğini ama bu kadar sayıda olduğunu bilmediğini kaydederken, “Muhtemelen bizden daha fazla şok olmuş haldedir çünkü ona bizden daha yakındı” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG