Erişilebilirlik

FBI, Bombaların Düdüklü Tencerelere Yerleştirildiğinden Şüpheleniyor


Federal Soruşturma Dairesi, Boston Maratonu'ndaki patlamalardan sonra önemli delillere ulaştı. Daire, bir düdüklü tencereye ait olduğu sanılan metal parçaları, kablo ve pil fotoğraflarını yayınladı.

Federal Soruşturma Dairesi (FBI) ayrıca Boston Maratonu’nda düzenlenen bombalı saldırıdan önce olay yerinde ağır, koyu renkli çanta taşıyan birini arıyor.

Bölgede incelemelerini sürdüren uzmanlar bir sırt çantasına ait olduğu sanılan siyah bir naylon parçası, bombada kullanılan çivi ve saçma tanelerine ulaştı.

FBI şüpheli kapsamının çok geniş tutulduğunu, suçu üstlenen de olmadığını açıkladı. Daire, sorumlunun bulunması için “dünyanın sonuna kadar gideceklerini” bildirdi.

Maryland eyaleti Demokrat Partili milletvekili Dutch Ruppersberger, el Kaide ya da bir başka yabancı hükümetin saldırının arkasında olamayacağını, aksi takdirde bu konuda önceden istihbarat almış olacaklarını söyledi.

Boston Maratonu’nun bitiş çizgisi yakınında birkaç saniye aralıkla patlayan iki bomba, aralarında sekiz yaşında bir erkek çocuğun da bulunduğu üç kişinin ölümüne, 178 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Yaralılardan bir kısmının kol ve bacaklarını kaybettiği bildiriliyor.

Obama: ‘Terör eylemi’

Obama: 'Sorumlular bulunacak'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00
Linki indirmek için
Başkan Barack Obama, dün Boston Maratonu sırasında düzenlenen bombalı saldırının Federal Soruşturma Dairesi FBI tarafından incelendiğini ve olayın “terör eylemi” olduğunu açıkladı.

Basın toplantısında konuşma yapan Başkan Obama, saldırının “iğrenç ve korkakça” işlendiğini söyledi. Başkan, saldırının neden ya da ardında kimin olduğunun halen bilinmediğini, ama Amerikan halkının terör eylemleriyle korkutulmayı kabul etmeyeceğini belirtti.

Obama saldırı kurbanlarını anmak amacıyla tüm federal dairelerde bayrakların yarıya indirilmesi emri verdi. Başkan’ın ayrıca yarın Boston’daki anma törenine katılacağı belirtildi.

Bomba düdüklü tencerede

Terörle mücadele yetkilileri, patlayıcıların çivi, saçma ve metal parçalarıyla birlikte düdüklü tencerelerin içine yerleştirildiğini bildiriyor. Yetkililer bu yöntemle çevrede mümkün olduğunca fazla kişinin yaralanmasının amaçlandığına dikkati çekiyor.

Massachusetts hastanesinden bir yetkili, durumları ciddi olan yaralılarda iyileşme görüldüğünü açıkladı.

Öte yandan benzer etkinlikler düzenlemeyi planlayan başka kentlerde de güvenlik önlemlerinin arttırılmasına karar verildi. İngiliz yetkililer, bir sonraki uluslararası maraton olan Londra Maratonu sırasında alınacak ek güvenlik önlemlerini gözden geçiriyor.

İki patlama da yarışın başlamasından dört saat sonra gerçekleşti. Profesyonel atletler yarışı çok önceden tamamlamıştı. Bombalı saldırıya hedef olanlarsa geride kalıp yarışı tamamlamak isteyen amatör koşucular ve onları kutlamak için orada bulunan yakınlarıydı. Bundan dolayı olay yerinde güvenlik önlemleri de hafifletilmişti.

Boston Maratonu’na tüm dünyada 23 bin koşucu katıldı. Yarışı Etyopyalı atlet Lelisa Desisa kazandı.
XS
SM
MD
LG