Erişilebilirlik

FBI: ABD’de Nefret Suçları Artışta


Federal Soruşturma Bürosu FBI, ABD’de nefret suçlarının geçen yıl arttığını açıkladı. Özellikle Araplar’ı, Müslümanlara’ı ve trans bireyleri hedef alan nefret suçlarındaki artış ise daha keskin.

FBI’ın yıllık nefret suçu istatistikleri yayımlandı. Rapora göre 2016’da nefret suçu kabul edilen 6 bin 121 olay yaşandı. Artış 2015’e göre yüzde 4,6 oldu. 2015’te rapor edilen nefret suçu sayısı 5 bin 850’ydi.

2015’te bu artış yüzde 7 olmuştu. Son istatistik, ABD’de 2004’ten bu yana ilk defa peş peşe iki yıl nefret suçlarında artış yaşandığını da ortaya koydu.

Azınlıklara yönelik nefret suçlarında keskin artış

Bazı azınlık gruplara yönelik nefret suçlarında daha keskin artışlar gözlendi. Trans bireylere yönelik suç oranı yüzde 44 artarken, Araplar’a karşı bu artış yüzde 38, Müslümanlar’a karşı yüzde 19,5 oldu. Beyaz karşıtı nefret suçları yüzde 17,5 yükseldi; Latin karşıtı olaylarda da yüzde 15 artış oldu.

Yahudi karşıtı nefret suçlarındaki artış yüzde 3 olurken, Siyahlara yönelik suçlarda binde 3 azalma oldu.

FBI nefret suçunu, kişinin ırkı, etnik kökeni, soyu, dini, engellilik durumu, cinsiyeti, cinsel yönelimi ve cinsel kimliğine karşı önyargıdan kaynaklanan suç olarak tanımlıyor.

Büro, 1992’den bu yana nefret suçlarının verilerini topluyor. FBI, geçen yıl Hindular’a, Sihler’e ve Araplar’a karşı suçları da araştırma kapsamına almıştı.

ABD’nin nefret suçları istatistikleri bir yıl geriden takip ediliyor ve sadece rapor edilmiş olayları kapsıyor. Gerçek sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

XS
SM
MD
LG