Erişilebilirlik

'Faysal Şahzat Suçunu İtiraf Etti'


'Faysal Şahzat Suçunu İtiraf Etti'

Amerika Adalet Bakanı Eric Holder düzenlediği basın toplantısında saldırı girişimini “Amerikalılar'ı öldürmeyi amaçlayan bir terörist komplo” olarak tanımladı

Amerika Adalet Bakanı, New York’taki bombalı saldırı girişimiyle ilgili olarak yakalanan Faysal Şahzat’ın suçunu itiraf ettiğini açıkladı.

Eric Holder düzenlediği basın toplantısında saldırı girişimini “Amerikalılar'ı öldürmeyi amaçlayan bir terörist komplo” olarak tanımladı.

Güvenlik yetkilileri, Pakistan asılı Amerikan vatandaşı Faysal Şahzat’ın tek başına hareket ettiğini öne sürdüğünü ancak uluslararası bağlar dahil her türlü olasılığı soruşturduklarını bildiriyor.

Pakistanlı istihbarat yetkilileri Karaçi’de Şahzat ile ilişkili en az bir kişinin tutuklandığı açıkladı. Ancak Adalet bakanı Holder, bu haberi doğrulayamayacağını söyledi.

Başkan Barack Obama, New York’taki bombalı saldırı girişiminin terörist örgütlerle ilişkisinin soruşturulduğunu söyledi.

Obama, Washington’da işadamlarının katıldığı bir toplantıda yaptığı açıklamada “adaletin yerini bulacağını” ve yetkililerin Amerikan halkını korumak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceğini belirtti.

Times Square Meydanı’na bomba yerleştirdiği gerekçesiyle tutuklanan Pakistan asıllı Amerikalı'nın bugün bir federal mahkemeye çıkması bekleniyor.

30 yaşındaki Faysal Şahzat dün geç saatlerde New York’taki Kennedy Uluslararası Havaalanında tutuklanmıştı. Şahzat’ın Dubai’ye gitmek üzere bindiği Birleşik Arap Emirlikleri Havayolları’na bağlı uçaktan indirildiği bildirildi. Havayolu şirketine göre, Şahzat’la birlikte indirilen iki yolcunun daha sonra olayla ilişkisi olmadığı belirlendi.

Times Square olayındaki en önemli kanıt, meydanda bulunan içi patlayıcı dolu araç. New York’a komşu Connecticut eyaletinde yaşayan Şahzat’ın 1993 Nissan Pathfinder marka jipi satın almak için nakit para ödediği anlaşıldı. New York emniyeti sözcüsü, aracı satan kişinin şüpheli görülmediğini açıkladı. Ruhsat sahibi otomobili internet sitesi Craig’s List üzerinden sattığını söyledi.

Federal Soruşturma Bürosu FBI yetkilileri Şahzat’ın Connecticut eyaletinin Bridgeport kentindeki evinde arama yaptı. Faysal Şahzat’ın Pakistan’a yaptığı seyahatten yeni döndüğü bildiriliyor.

Pakistan’da faaliyet gösteren Taleban, saldırı girişiminin sorumluluğunu üstlendi ancak New York Polisi Taleban’ın olayla bağlantısını doğrulayan bir kanıt bulamadıklarını bildirdi.

Beyaz Saray, Başkan Obama’da soruşturmayla ilgili olarak sürekli bilgi verildiğini açıkladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG