Erişilebilirlik

Fauci: ''Aşı Geliştirmek ve Piyasaya Sürmek Zaman Alacak''


Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, Senato Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Emeklilik Komisyonu'nda video konferansla düzenlenen oturumdaki ifadesinin açılışında, federal hükümetin Corona virüsüne karşı aşı geliştirmeye katkı sağladığını, ama aşının geliştirilmesinin ve piyasaya sürülmesinin zaman alacağını söyledi.

Dr. Fauci, bu nedenle Amerika'nın Corona virüsüyle mücadelede ''hastalığı kontrol altına alma ve sınırlama gibi kanıtlanmış kamu sağlığı uygulamalarına odaklanması'' gerektiğini kaydetti.

Komisyonun Cumhuriyetçi Partili Başkanı Tennessee Senatörü Lamar Alexander ise oturumun açılışında yaptığı konuşmasında, ''Ülkemizin şimdiye kadar Corona testleri konusunda yaptıkları etkileyici, ama yeterli değil'' ifadelerini kullandı.

Dr. Fauci ve diğer yetkililerin Senato'da verecekleri ifadelerinde ABD’de Corona virüsü salgını nedeniyle bir süredir kapalı olan işyerleri, okullar ve birçok sektörde normalleşme adımlarının büyük dikkatle atılması gerektiği uyarısında bulunması da bekleniyor.

New York Times gazetesi, Beyaz Saray Corona Virüsüyle Mücadele Görev Gücü üyesi ve Amerika’nın bulaşıcı hastalıklar konusundaki en üst düzey yetkilisi Dr. Fauci’nin, ifadesinde, erken açılmanın beraberinde getirebileceği riskleri gündeme taşıyacağını yazıyor. Gazeteye göre Fauci, ekonomik faaliyetlerin normalleşme sürecini gerekli koşullar oluşmadan, erken hayata geçiren eyaletlerin risk aldıkları uyarısı yapacak.

Gazeteye verdiği söyleşide “Denetim noktalarını atlarsak ülke çapında birden fazla salgın tehlikesiyle karşı karşıya kalırız” diyen Dr. Fauci, bu durumun sadece gereksiz yere çekilen acı ve can kaybına yol açmakla kalmayıp, ülkeyi yeniden normale dönme arayışına bir kez daha geri döndüreceğini söyledi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Başkanı Dr. Robert Redfield ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Başkanı Dr. Stephen Hahn’ın da bugün Senato'da ifade verecek.

Beyaz Saray’da geçen hafta üst düzey isimlere yakın kişilerde görülen iki Corona virüsü vakası nedeniyle kendilerini bir süre karantinaya alan sağlık yetkililerinin üçü de Senato oturumuna uzaktan, video konferans aracılığıyla katılıyor.

ABD ekonomisinde büyük sarsıntı yaratan, Büyük Buhran döneminden daha fazla işsizliğe neden olan salgınla ilgili hayata geçirilen tedbirler, eyaletten eyalete değişiyor. Mayıs ayıyla birlikte birçok eyalette tedbirlerin kontrollu olarak hafifletilmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG