Erişilebilirlik

'Faizlerin Artması Tek Başına Yeterli Olmaz'


Çağlar Somek

Caravel Uluslararası Yatırım şirketi Portföy Yöneticisi Çağlar Somek, Merkez Bankası kararının yabancı yatırımcılar için tek başına yeterli olmayacağını, bu kesimin seçim süreci ve sonrasındaki siyasi istikrara önem verdiğini söyledi

Türkiye Merkez Bankası Salı günü yaptığı olağanüstü toplantı sonrasında gecelik borçlanma faizini %7,75’ten %12’ye çıkardı. Banka borç alma faizi %3,5’ten %8’e, bankalararası repo faiz oranı da %6,75’ten y%11,5’e, haftalık vadeli repo ihale faizi ise %4,5’ten %10’a çekildi. Merkez Bankası’nın kararı hem Türkiye hem de diğer ülkelerde büyük yankı buldu. Kararın olası etkilerini Amerika’nın Sesi’ne değerlendiren Caravel Uluslararası Yatırım şirketi Portföy Yöneticisi Çağlar Somek, Merkez Bankası kararının geç kalınmış bir adım olarak görüldüğünü söyledi. Haberin devamı

Söyleşinin tamamını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00
Linki indirmek için

Çağlar Somek, faizleri yükseltmenin Türk Lirası’nın uzun vadeli istikrarı açısından tek başına yeterli olmayacağını da sözlerine ekledi: “Uzun vadede bu sadece Merkez Bankası’nın kararına değil, Türkiye’deki istikrarın da nasıl olacağına bağlı. Bu istikrar hem ekonomik hem politik istikrar. Çünkü biliyorsunuz, son dönemde, özellikle Gezi olayları sonrasında Türkiye sorgulanmaya başladı; hem demokratik reformlarda hem ekonomi yönetiminde. Merkez Bankası’nın itibarı da; ne kadar bağımsız olup-olmadığı da sorgulanmaya başladı.” Çağlar Somek, bu sorgulamanın Mayıs ayında FED’in tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağının sinyalini vermesinden sonra Merkez Bankası’nın faiz artırma kararını geciktirmesinden sonra yoğunluk kazandığını da söyledi.

Portföy Yöneticisi Çağlar Somek, yabancı yatırımcıların sadece ekonomik gelişmeleri değil Türkiye’nin demokratikliği, hukukun üstünlüğü ilkesine bağlılığı ve AB üyeliği hedefine yakınlığı gibi unsurları da yatırım kararlarında öne çıkardıklarının altını çizdi.

Çağlar Somek, “Bu yüzden de politika önemli, sadece para yönetimi değil. İstikrar var mı ve hukuk devleti var mı, bunlar önemli, çünkü yabancı yatırımcı, yatırım yaparken kendisini güvende hissetmek istiyor” dedi.

Somek, bu açıdan seçimden çıkacak sonuçların büyük önem taşıyacağına dikkati çekti.

Portföy yöneticisi, Merkez Bankası’nın kararının finans piyasalarına ve reel ekonomiye etkisi konusunda ise şunları söyledi: “Kısa vadede frenleme olacak. Faizler artınca Türk ekonomisi birçok bakımdan frenleme gidecek -- ki bunun da cari açığı düşürmede etkisi olacaktır. Ancak geç kalınan bir faiz artırımı olduğu için enflasyonun olacağı bir döneme giriyoruz.”

Somek, enflasyonun yanı sıra, yavaşlama olacağı için kısa vadeli işsizliğin arttığı, ekonomideki görüntünün bulanık olduğu bir döneme girildiğini de kaydetti.

Söyleşinin tamamını yukarıdaki linkten dinleyebilirsiniz.
  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

XS
SM
MD
LG