Erişilebilirlik

'Faiz Oranları ve Petrol Fiyatları Artacak'


'Faiz Oranları ve Petrol Fiyatları Artacak'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

İş piyasasını izleyen ve ekonomistlerin görüşlerini alan araştırmacılar Amerika’da faiz oranları, borsa dalgalanmaları ve petrol fiyatlarının yıl sonunda artacağını söylüyor. Gelecekle ilgili belirsizlik birçok şirketi iş stratejilerini belirlerken ihtiyati önlemler almaya zorluyor.

Öndegelen hırdavat ve yapı malzemeleri marketi Home Depot, Şubat ayında 104 milyon dolar ödeyerek kendi hisse senetlerini geri alan çok sayıda şirketten biri.

Yatırım araştırma şirketi Trimtabs’e göre bu bir rekor.Ayakkabı mağaza zinciri Foot Locker ve giyim mağaza zinciri Gap de bilgi teknolojisi şirketleriyle birlikte kendi hisse senetleri geri alan kuruluşlar arasında. Geri alma işlemleri hisse senetlerinin borsadaki sayısını düşürüyor ve değerlerini yükseltiyor.

Trimtabs şirketinin başkanı David Santschi’ye göre buişlem senet sahiplerini memnun etmekle birlikte yeni ekipman ve işci almaya para yatırmaktan çok daha ihtiyatlı bir adım: “Bu ekonomiye olan ılımlı güveni gösteriyor. Ama çok iyimser olsalar paralarıyla başka işler yaparlar ve bu ekonomi için çok daha iyi olur.”

Yeni tesis ve ekipmana yatırım yapılması işci sayısını arttırır.

Ulusal İş Ekonomisi Birliği Başkanı John Silva, Amerikan ekonomisi düzeldikçe istihdamın artacağını söylüyor: “Mevcut ekonomik ortam işci alımını arttırması açısından olumlu.”

Perakende satışlar durgunluk sırasında ekonomiye yardım için sıfıra yakın düşürülen faiz oranlarının etkilediği ekonomik faaliyetler arasında.

John Silva görüşü sorulan yüzlerce ekonomistin faiz oranlarının şu an için yerinde olduğunu, ancak yıl sonunda arttırılması gerektiğini çünkü düzelen ekonominin artık rekor düzeyde düşük faiz oranlarına ihtiyacı olmadığını söylediğini belirtiyor: "Genel kanı yıl sonuna kadar faizlerin ılımlı oranda artacağı yolunda. Yani faizler altı haftada bir yapılan her Merkez Bankası toplantısında 25 baz puanarttırılmayacak.”

Bankrate adlı internet sitesinden Mike Hamrick’e göre Amerika Merkez Bankası FED’in ekonomiyi güçlendirme çabaları nedeniyle borsalar son yıllarda istikrar kazandı.

FED’in olağanüstü önlemleri kısmaya başlamasıyla borsalar daha inişli çıkışlı hale gelecek.

Hamrick Skype aracılığıyla yaptığı açıklamada Bankrate’in 25 ekonomist arasında yaptığı ankette bu yıl petrol fiyatlarında yükselme başlayacağı görüşünde birleşildiğini belirtti: “Yaklaşık yüzde 30’luk bir artış olacak.Bu bize Amerika’daki tüketiciler için petrol fiyatlarıyla ilgili iyi haberlerin geçmişte kalacağını anlatıyor.”

Amerika Merkez Bankası yetkilileri gelecek haftaki toplantılarında faiz politikalarını tartışırken petrol fiyatları ve diğer ekonomik verileri de gözönünde bulunduracak.

XS
SM
MD
LG