Erişilebilirlik

'Faiz Kararı Tam Zamanında Alındı'


'Faiz Kararı Tam Zamanında Alındı'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

Amerika Merkez Bankası (FED) emlak krizi sonrasında izlediği faiz politikasında ilk kez değişiklik yaptı ve faizleri 25 baz puan yükseltti. Bankanın ekonominin gidişatına göre faizleri 2016 yılında da %0,25’lik artışlarla aşamalı olarak daha da yükseltmesi bekleniyor.

Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, kararı açıklarken, ekonominin 2008’de girdiği mali krizden tamamen çıktığına duydukları inancı şöyle dile getirdi: “Bu kararla, Büyük Buhran döneminden bu yana Amerika’nın karşı karşıya kaldığı en büyük ekonomik krizi atlatmak için yedi yıldır uyguladığımız sıfıra yakın faiz politikamızı da değiştirmiş olduk.”

FED, faizleri şimdilik sadece %0,25 oranında yükseltti. Ekonomist Gus Faucher, kararla borçlanma maliyetlerinin artacağı görüşünde: “Belki 30 yıllık sabit faizli konut kredileri karardan çok etkilenmez ama dalgalı faiz uygulaması esas alınarak verilen esnek konut kredileri bundan etkilenir. Kredi kartlarının veya otomobil kredilerinin faizleri yükselecektir. Ama bunları daha çok 2016 ve 2017’de hissedeceğiz.”

Uzun zamandır faiz artışı bekleyen mali piyasalar karar sonrasında aşırı bir tepki vermedi. Bunda FED’in faizleri aşamalı olarak arttıracağını açıklaması etkili oldu.

Ekonomist Beth Ann Bovino da kısa sürede yüksek ani faiz artışının tüketicileri korkutacağını söylüyor: “FED faizleri aşamalı olarak yükselteceğini söyledi. Uzun yıllardır çok düşük faiz oranlarını benimsediler. Ama faizler hızla artarsa emlak kredilerinin maliyeti de yükselir, o zaman da piyasada gerileme görebiliriz.”

Ekonomistler, faiz artışının ekonominin ne denli güçlü olduğunun bir işareti olduğu görüşünde birleşiyor. Ken Simonson gibi ekonomistler kararın tam zamanında alındığını söylüyor: Eğer herkes faiz artışı beklerken, bu karar alınmasaydı, FED’in ekonominin sağlıklı gidişine dair bir kuşkusu olduğu algısı oluşurdu.”

FED’in kararının özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemesi bekleniyor. Ekonomist Beth Ann Bovino ise bu ülkelerin de olası bir faiz artışına karşı önlemlerini aylar öncesinde aldıklarını söylüyor.

Ekonomik veriler de FED’in doğru zamanda doğru karar verdiğini gösteriyor. İşsizlik oranının gelecek yıl %4,7’ye düşmesi, ekonominin ise %3 oranından büyümesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG