Erişilebilirlik

Facebook’un Dolar Milyarderi Kurucusu Bahşiş Vermedi


Facebook’un hisse senetlerinin New York borsasında hayal kırıklığı yaratmasından hemen bir gün sonra sürpriz bir nikahla uzun süredir birlikte yaşadığı sevgilisiyle evlenen, şirketin kurucusu Mark Zuckerberg, balayında da konuşuluyor. Bu kez ise gündemde bahşiş vermemesi var. Avrupa’daki bazı gazetelerde yer alan haberlere göre Zuckerberg, Roma’da eşiyle baş başa yediği yemeklerden bahşiş vermeden kalktı.

İddialara göre çift, Roma’da özel Yahudi yemekleri konusunda hayli meşhur olan bir restoranda yemek yedi. İçki yerine çay ve su içmeyi tercih eden çiftin faturası ise 32 Euro (Yaklaşık 70 Lira) geldi. Ancak milyar dolarlık bir servete sahip olan Zuckerberg, bahşiş ödemeden masadan ayrıldı.

Bir İngiliz gazetesine konuşan restoran sahibi Zuckerberg’e yemeği nasıl bulduklarını sorduğunda “Çok iyi” yanıtını aldığını söyledi. Ancak restoran çalışanları Zuckerberg’in memnuniyetini bahşişle göstermemesine şaşırdı. Yine bazı haberlere göre Zuckerberg, bir gece önce eşiyle pizza yediği lokantadan da da bahşiş vermeden ayrıldı.

Özellikle Amerikalıların bahşiş konusundaki cömertliğini bilen İtalyan işletme sahipleri bu işe şaşırmış görünüyor.
Facebook’daki hisselerinin değerinin 20 milyar doları bulduğu tahmin edilen 28 yaşındaki Mark Zuckerberg, eşi Priscilla Chan ile Harvard Üniversitesi’nde okurken tanışmıştı. Harvard’daki eğitimini tamamlamadan bırakan Zuckerberg’in, Facebook’u 8 yıl önce üniversitenin yurt odasında kurduğu biliniyor. Eşi Chan’in ise San Francisco’daki California Üniversitesi’nden tıp diploması da var.

XS
SM
MD
LG