Erişilebilirlik

Facebook'tan Beyaz Irk Milliyetçiliğine Yasak


Sosyal medya ağı Facebook, beyaz ırk milliyetçiliğini savunan, destekleyen ve temsil eden içerikteki hesaplara yasak getirdiğini duyurdu. Söz konusu kısıtlamalar Facebook bünyesindeki fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da da geçerli olacak.

Facebook yetkililerinin Çarşamba günü blog sayfasında yayınladığı duyuruda beyaz ırk milliyetçiliğiyle bağdaşan söylemlerle ilgili “Bu tür görüşlerin organize nefret gruplarıyla derin bir şekilde bağlantılı olduğu aşikar ve hizmetlerimiz arasında bunlara yer yok” ifadeleri kullanıldı.

“Beyaz ırk milliyetçiliğiyle beyaz ırkın üstünlüğü görüşü aynı”

Facebook ırk, etnisite ve din üzerinden nefret söylemleri içeren paylaşımlara uzun süredir yasak uyguluyordu. Bu yasaklara beyaz ırk üstünlüğünü savunan içerikler de tabi tutuluyordu. Ancak yeni kuralda “beyaz ırk milliyetçiliği ve beyaz ırk bölücülüğünün” de beyaz ırkın üstünlüğü söylemlerinde olduğu gibi nefret içerikli olduğu belirtiliyor.

Facebook’un duyuru metninde, bu karara varılmadan önce sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve diğer ilgili uzmanlarla görüşüldüğü ve “beyaz ırk milliyetçiliği ve beyaz ırk bölücülüğünün diğer nefret grupları ve beyaz ırkın üstünlüğünü savunan gruplardan ayrı tutulamayacağı” sonucuna varıldığı belirtildi.

“Nefretten Sonra Hayat”

Kullanıcıların hesaplarında etnik kimlikleriyle ilgili onurlandırıcı ifadeler kullanmaya devam edebilecekleri ancak üstünlük ve bölücülük görüşlerine dayanan içeriklerin kısıtlanacağı da duyuruda yer alan açıklamalar arasında.

Beyaz ırkın üstünlüğü görüşüyle bağdaşan kelimeleri tarayan kullanıcılar, otomatik olarak “Nefretten Sonra Hayat” (Life After Hate) başlıklı bir grup sayfasına yönlendirilecekler. Bu sayfada kişilere şiddet yanlısı aşırıcı görüşlerden ve nefret söylemlerinden kurtulmak için danışabilecekleri destek gruplarının ve eğitim kurumlarının iletişim adresleri ve telefonları sunulacak.

XS
SM
MD
LG