Erişilebilirlik

Facebook’ta Duygularınızı Göstermenin 6 Yolu


Bazen Facebook’ta bir şeyi “beğenmek” nasıl hissettiğimizi tam olarak anlatamıyor. Mutlu ya da kızgın olduğumuzu nasıl ifade edilebiliriz? Sevinç ya da şaşırmayı nasıl gösterebiliriz?

Associated Press Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Facebook “Ters Yüz” adlı animasyon filminden ilham alarak 2009’da çıkardığı “Beğen” ikonunun yanına yepyeni bir “Emoji” serisi sunuyor.

Facebook’un ürün müdürü Chris Cox, bu yeni tuşların, dünyanın her yerinde kullanılmadan önce denemelerden öğrenilen bilgilerle geliştirilmesi gerektiğini açıkladı. Merkezi California’da olan Facebook’un bunları test etmek için seçtiği iki ülke, İrlanda ve İspanya’da değilseniz yeni emoji serisini henüz görmeniz mümkün değil.

Trajik bir haberden sonra “beğen” ikonunun uygunsuz olduğuna inanan kullanıcılar yıllardan beri sosyal ağa “beğenmedim” tuşu eklenmesi için istekte bulunuyor.

Aynı zamanda telefondan düşünceli bir yorum yapmak o kadar kolay değil.

Cox, Facebook’taki yeni tuşların, tüm dünyadaki kullanıcıların yaptığı yorumlarda verdikleri tepkilerin incelenmesi sonrası seçildiğini söyledi.

Cox, “Gördüğünüz gibi bu bir “beğenmedim” butonu değil ama bunun bu duyguyu ifade etmesini umuyoruz” dedi

Su anda sadece İrlanda ve İspanya’daki iPhone, Android ve Facebook’un masaüstü versiyonlarında olan ikonları kullanıcılar “beğen” butonunu uzun süre basarak ya da üstünden geçerek bulabilirler.

Kullanıcıların bir resmin altında ne kadar “beğen”i aldıklarını gördüğü gibi, Facebook’un yeni eklediği tepkiler de görülebilecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:06 0:00
XS
SM
MD
LG