Erişilebilirlik

Facebook Karamsarlığa Neden Oluyor


Facebook Karamsarlığa Neden Oluyor

Psikiyatristler Facebook kullanıcılarının bu sosyal medya aracının olumsuz etkilerini Facebook’ta tanımadıkları ya da az tanıdıkları kişilere değil, gerçek dostlarına yoğunlaşarak azaltabileceklerini söylüyor

Son yıllarda yapılan araştırmalar sosyal medyayı yoğun olarak kullananların, kullanmayanlardan daha mutsuz olduğunu gösteriyor. Yeni bir akademik araştırmaya göre de Facebook gibi sosyal medya araçları, başkalarının mutlulukla ilgili düşüncelerini nasıl gördüğümüzü etkiliyor.

Amerika’da hangi gence Facebook’ta kaç arkadaşı olduğunu sorsanız benzer cevaplar alırsınız.

Bir öğrenci, "Saymadım ama herhalde 350, 400 arkadaşım vardır," diyor.

Bir başkası, "Her zaman Facebook’tayım ve durmadan tanıdıklarımı görüyor, “A, o da buradaymış” diyorum" diye konuşuyor.

Bir öğrenci de "Facebook’u çok kullanıyorum, adeta bağımlıyım. Günde en az birkaç kez bakıyorum," diye itiraf ediyor.

Utah eyaletinin Orem kentindeki Utah Valley Üniversitesi araştırmacıları, Facebook’ta herkesin ne kadar zaman harcadığını ve bunun görüşlerini nasıl etkilediğini inceledi.

Facebook Karamsarlığa Neden Oluyor
Facebook Karamsarlığa Neden Oluyor


Uzmanlar, 425 lisans öğrencisine başkalarının daha iyi durumda ve daha mutlu olduğuna inanıp inanmadıklarını sordu.

Sonra da öğrencilerin Facebook kullanım süreleri değerlendirildi, haftada kaç saat arkadaşlarını izledikleri belirlendi.

Facebook’da daha fazla zaman geçiren öğrencilerin, başkalarının daha iyi ve mutlu yaşadıklarını düşündükleri belirlendi. Bu özellikle tanımadıkları insanları arkadaş olarak ekleyen öğrencilerde daha fazla görüldü.

George Mason Üniversitesi’nde mutluluk üzerine araştırma yapan psikiyatrist Tod Kashdan Utah’taki araştırmayı şöyle yorumluyor: "Başkalarının yaşadığı olumlu haberleri sürekli izleyerek kendi durumlarıyla kıyaslıyorlar ve daha kötü durumda olduklarını düşünüyorlar. “Hayatım onlarınki kadar ilginç ya da başarılı değil” diyerek karamsarlığa yapılıyorlar."

Facebook Karamsarlığa Neden Oluyor
Facebook Karamsarlığa Neden Oluyor


Facebook’taki arkadaşlarınızın hayatlarının orada yazdıkları veya göründüğü gibi olduğunu düşünüp inanmanız mümkün çünkü sadece olumlu olaylardan söz ediyor, olumsuz gelişmelere değinmiyorlar.

Bu öğrenciler lisedeyken Facebook’ta gördükleri şeyleri yanlış yorumladıklarını ancak üniversiteye gelince bunun zararlı etkilerinin farkında olduklarını söylüyor.

Nicolle May şöyle konuşuyor: "Birçok sorunum olsa da Facebook’ta hayatımın kusursuz olduğu, herşeyin yolunda gittiği gibi sahte bir izlenim veriyorum. Yani yüz benim ama içindeki ben değilim."

Maram Muhammed'in görüşleri şöyle: "Herkesin Facebook’ta yazdıklarının hepsinin gerçek olmadığını biliyorum. Oraya kendilerinin olmayan güzel bir fotoğraf koyup, gerçekte olduklarından çok daha güzel görünmek istiyor gibiler."

Psikiyatristler Facebook ve diğer sosyal medya araçlarının tüm dünyada birçok kişiyle iletişim kurmak için iyi bir yöntem olduğunu söylerken bir uyarı da yapıyor. Tod Kashdan şunları söylüyor: "Başkalarının olumlu haberlerine çok fazla zaman ayırmak yerine, kendinizle ilgili bilgileri paylaşın ve kimin gerçek arkadaşınız olduğunu ve sizinle ilgili olayları izlediğini anlamaya çalışın."

Psikiyatristler Facebook kullanıcılarının bu sosyal medya aracının olumsuz etkilerini Facebook’ta tanımadıkları ya da az tanıdıkları kişilere değil, gerçek dostlarına yoğunlaşarak azaltabileceklerini söylüyor.


XS
SM
MD
LG