Erişilebilirlik

13 Eylül Amerikan Basınından Özetler


13 Eylül Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

Washington Post’ta Suriye’de ateşkese rağmen çatışmaların devam ettiği haberi, gazetenin ana sayfasında yer bulmuş. Amerika ve Rusya’nın önderliğinde hazırlanan ve Pazartesi günü yürürlüğe giren ateşkes anlaşması, çok kısa süre içinde Suriye hükümetine ait helikopterlerin, Halep’in isyancıların kontrolundaki mahallelerine varil bombası atmasıyla bozuldu. Ateşkes ihlalinde bulunan tarafa herhangi bir ceza uygulanmıyor. Bu durum, Suriye hükümeti ve müttefiki Rusya için bir avantaj sayılıyor. Washington Post, ateşkes ihlaliyle ilgili olarak Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yorumuna da yer vermiş. Kerry, “Bu ihlal, anlaşmanın başarısız olduğu anlamına gelmez. Çatışmaların sona ermesi birkaç gün sürebilir” diyor. Kerry, ateşkes anlaşmasını, “Suriye’yi bir arada tutmak için elimizdeki son şans” olarak tanımlamıştı.

Washington Post bugün ayrıca iç sayfalarında Müslüman seçmenlerin Kasım’daki başkanlık seçimlerini nasıl etkileyebileceğini ele almış. Gazete, Müslüman seçmenlerin Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump’a, Müslüman karşıtı söylemleri yüzünden hiç de sıcak bakmadığını yazıyor. Ancak çoğu Demokrat Parti’ye yönelse de Müslüman seçmenlerin, partinin adayı Hillary Clinton hakkında da bazı kuşkuları var. Birçok Müslüman, önseçim sürecinde Bernie Sanders’ı destekliyordu. Bunun en önemli nedenlerinden biri, Clinton’ın aksine Sanders’ın İsrail işgali altındaki Filistin’i, seçim kampanyası sırasında gündeme getirmesiydi. Washington Post’a göre kimi Müslüman seçmenler, şimdi pişman olsa bile Hillary Clinton’un Irak Savaşı’na ‘evet’ demesini affedemiyor.

Gazete bugünkü ana sayfasında Amerika’da giderek yaygınlaşan kök hücre tedavisiyle ilgili tartışmalara da yer veriyor. Kısaca FDA olarak bilinen Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin kök hücre tedavi merkezlerini denetim kapsamı dışında tuttuğunu hatırlatan gazete, bunun kısa süre içinde değişebileceğinin sinyallerini veriyor. Washington Post’a göre FDA, kök hücre tedavi yöntemlerinin de aynı ilaçlar gibi test ve denetimlerden geçirilmesi gerektiği görüşünde. Daire, tedavi sırasında kök hücrelerin enjekte edildikleri bölgelerin dışına yayılabileceği ya da tümöre dönüşebileceği uyarısında bulunuyor. Amerika’da çoğu California, Florida ve Texas eyaletlerinde olmak üzere yaklaşık 570 kök hücre kliniği var. Hastalar bu kliniklerde tedavi başına ortalama 9 bin dolar ödüyor. Amerika’nın en itibarlı tıp fakültelerinden birinin bulunduğu Washington’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nden uzmanlara göre kök hücre tedavilerinin yüzde 99,9’u işe yaramıyor. California Üniversitesi’nden bazı uzmanlara göreyse hiçbir denetime tabi tutulmayan binlerce dolarlık şaibeli tedavi yöntemleri, hastalar üzerinde deney amaçlı kullanılmış olabilir.

Los Angeles Times ise bugün ana sayfasının büyük bölümünü Hillary Clinton’un sağlık durumunun yarattığı tartışmalara ve genç seçmenlerin tercihlerine ayrılmış. Gazete, geleneksel olarak Demokrat Parti eğilimli olan California eyaletinde Clinton’ın yarışı Trump’ın önünde götürdüğünü yazıyor. Ancak Los Angeles Times’a göre birçok genç seçmen, Liberal ve Yeşil Parti gibi alternatif partilere de sıcak bakıyor. 2012 seçimlerinde genç seçmenlerin oylarının neredeyse tamamının Barack Obama’ya gittiğini hatırlatan gazete, aynı durumun bu yıl geçerli olmayabileceği uyarısında bulunuyor.

New York Times, bugün yine ana sayfada Hillary Clinton’ın zatürre teşhisinin gizli tutulması haberine yer vermiş. Gazete, Clinton’ın hastalığını ciddiye almadığı ve kampanyasına devam etmek için teşhisle ilgili olarak sadece ailesiyle danışmanlarına bilgi verdiğini yazıyor. Habere göre Clinton, hafta sonuna kadar toparlanacağını düşünerek zatürre teşhisinin yakın çevresi dışında duyulmaması için kesin talimat vermiş. Clinton’ın sağlığıyla ilgili bu önemli ayrıntıyı saklama tercihinin geri teptiği yorumu yapan New York Times, Clinton cephesinin şimdi seçmenleri ‘herşeyin yolunda olduğuna’ dair rahatlatma çabası içine girdiğini bildiriyor.

XS
SM
MD
LG