Erişilebilirlik

21 Eylül Amerikan Basınından Özetler


21 Eylül Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:28 0:00

Amerikan basını, bugün ülkenin en büyük bankalarından Wells Fargo’nun adının karıştığı skandala geniş yer ayırıyor. Hemen hemen bütün büyük gazeteler, satış kotalarını doldurmak için elemanlarının 2 milyon sahte hesap açtığı Wells Fargo bankasının CEO’su John Stumpf’ın Senato Bankacılık Komisyonu’nda iki saat boyunca sorguya çekildiğini yazıyor. Bu gazetelerden biri de ekonominin nabzını tutan Wall Street Journal. Gazete, oturumda Massachusetts eyaleti Demokrat Parti Senatörü Elizabeth Warren’ın, Wells Fargo çalışanlarının satış kotalarına ulaşarak ikramiye almak için müşterilerinin haberi olmadan sahte hesaplar açmasından, CEO John Stumpf’u sorumlu tuttuğunu bildiriyor. Gazeteye göre Wells Fargo müşterilerinin kredi notlarının ve kredi faiz oranlarının bu uygulamalardan etkilenme olasılığı da var. Wall Street Journal’ın haberine göre Senatör Elizabeth Warren, oturumda Wells Fargo CEO’su Stumpf’a, skandal devam ederken kazandığı paraların ve aldığı ikramiyelerin ‘tek bir kuruşunu olsun’ geri verip vermediğini sordu. CEO Stumpf’tan ‘Hayır’ yanıtı alan Senatör Warren, bunun üzerine Stumpf’a ‘O zaman derhal istifa etmeli ve adalet önünde hesap vermelisiniz’ dedi.

Washington Post, ana sayfasında, haftasonunda New York’ta meydana gelen patlamaların sorumlusu olarak tutuklanan zanlı Ahmet Han Rahami’yle ilgili yeni gelişmeleri aktarıyor. Buna göre zanlı Ahmet Han Rahami, intihar saldırısı düzenlemesine fırsat olmadan yakalanmaktan korkuyordu. Ana sayfada zanlının babası Muhammed Rahami’nin de bir fotoğrafı yer alıyor. Habere göre Amerikan Federal Soruşturma Dairesi FBI, 2014 yılında, baba Rahami’nin oğlunu terörist olarak tanımlaması üzerine Ahmet Han Rahami’yi inceleme altına aldı. Öte yandan Washington Post’un haberine göre çatışmadan sonra polis, Ahmet Han Rahami’nin üzerinde bir günce buldu. Rahami’nin ”Allah izin verirse sokaklar bomba sesiyle çınlayacak’ yazdığı güncede, Yemen’deki El Kaide örgütünün en üst düzey militanlarından Enver el Avlaki’nin adı geçiyor. Güncede ayrıca El Kaide lideri Usame Bin Ladin’e ‘kardeşim’ olarak atıfta bulunulmuş ve Boston Maratonu, 2009 Texas Fort Hood saldırıları gibi daha önceki terör saldırılarıyla ilgili notlar alınmış.

Washington Post bugün ayrıca Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump’ın, bazı hukuki anlaşmazlıkları sonuçlandırmak için kendi kurduğu hayır kurumu Trump Vakfı’ndan para aldığını ana sayfadan haber veriyor. Habere göre Trump’ın yeni ortaya çıkan dört ayrı davayı karara bağlamak için vakfın parasını kullanması, yasalara aykırı. Trump ayrıca vakfın 20 bin dolarıyla kendi portresinin olduğu iki metre boyundaki tabloyu, 12 bin dolarıyla ise ünlü Amerikan futbolu oyuncusu Tim Tebow imzalı başlığı satın almış. Washington Post’a göre Trump’ın, 1987 yılında kurduğu hayır kurumu Trump Vakfı’na kendi adını taşımasına rağmen 2008 yılından itibaren hiç bağışta bulunmaması da oldukça dikkat çekici.

New York Times ise ana sayfasında dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na Amerika Başkanı olarak son kez seslenen Barack Obama’nın bir fotoğrafını paylaşan gazete, Obama’nın konuşmasının ayrıntılı bir değerlendirmesini yapmış. Gazeteye göre Beyaz Saray’daki günleri artık sayılı olan Obama, küresel tablonun son derece karamsar olduğu şu son günlerde uluslararası düzeni yeniden sağlamanın acilliğine dikkat çekti. Gazete, 23 Eylül 2009’da yeni Amerika Başkanı olarak Genel Kurul’un karşısına ilk kez çıkan Obama’yla, dün son konuşmasını yapan Obama arasındaki farklara değiniyor. 2009’de değişim vadeden umut dolu yeni başkan Obama, Birleşmiş Milletler’deki ilk konuşmasında, selefi George W. Bush gibi tek taraflı bir başkan olmama, İslam dünyasıyla yeni bir sayfa açma ve İsrail-Filistin arasındaki barış görüşmelerini canlandırma sözü vermişti. New York Times, Obama’nın dünkü konuşmasında ise İsrail-Filistin sorununu tek bir cümle ile geçiştirdiğini, Suriye meselesiyle ilgili olaraksa ‘Hiçbir dış müdahale, farklı dini ve etnik gruplardan gelen insanların barış içinde varolmalarını zorla sağlayamaz” dediğini yazıyor.

XS
SM
MD
LG