Erişilebilirlik

7 Eylül Amerikan Basınından Özetler


7 Eylül Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

Washington Post, Karayipler’de büyük hasara yol açan ve kategori 5 olarak tanımlanan Irma Kasırgası’nın Florida eyaletine yöneldiğini yazıyor. Gazete, Pazar günü Florida’ya ulaşması beklenen kasırga nedeniyle eyaletin güneyindeki Key adalarında yaşayan halkın tahliye edilmeye başlandığını bildiriyor. Irma Kasırgası, şimdiye kadar Atlas Okyanusu’nda oluşan en büyük ve en şiddetli kasırgalardan biri. Uzmanlara göre Irma, eyaleti 1992‘de vuran ve çok büyük can ve mal kaybına yol açan Andrew Kasırgası’ndan bile daha güçlü görünüyor. Florida’nın Miami-Dade, Broward ve Palm Beach ilçelerinde yaşayan 6 milyon insan için şimdiden gıda, su ve benzin sıkıntısı başladı bile. Gazete, bu durumun aslında Florida için anormal olduğunu çünkü kasırgalara ve şiddetli tropik fırtınalara alışık olan Floridalılar’ın bu sefer son derece endişeli ve panik içinde olduklarının gözlendiğini bildiriyor. Miami’den kalkan uçaklarda yer bulunmuyor, yollarsa güneyden kuzeye kaçmaya çalışan Floridalılar’la dolu. Gazete, Irma Kasırgası’nın başta Barbuda olmak üzere Karayipler’deki adaları yerle bir ettiğini, elli santimetre yağış düşmesi beklenen Porto Riko’daysa halkın altı ay elektriksiz kalmaya kendini hazırladığını yazıyor. Rüzgar hızı saatte 290 kilometreyi aşan Irma Kasırgası’nın Florida’dan önce Dominik Cumhuriyeti, Haiti ve Küba’yı vurması bekleniyor.

New York Times ise Irma Kasırgası’yla ilgili haberlerin yanı sıra Başkan Trump’ın Kongre’deki Demokrat Partili liderlerle borç tavanı, hükümet harcamalarının Aralık ayı ortasına kadar finansmanı ve Harvey Kasırgası yardımı üzerine yaptığı anlaşmayı ana sayfaya taşımış. Gazete, Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana ilk kez çok ciddi bir meseleyi çözüme kavuşturmak için anlaşmaya varma amacıyla kendi partisini adeta ”bypass” ederek Demokrat Parti’ye yaklaştığını yazıyor. Habere göre Trump’ın Demokrat liderlerle Beyaz Saray’da alelacele bir toplantı yapmaya karar vermesi, Cumhuriyetçiler’i hazırlıksız yakaladı. Bu durum, aslında Trump ve partisi arasındaki ilişkilerin ne kadar gerildiğinin de göstergesi. Cumhuriyetçi liderleri haftalardır eleştiren Başkan, parti sınırlarını aşıp kendi başına iş bitirmek için büyük bir sürpriz yaparak kolları sıvadı. Ancak gazeteye göre Trump’ın Demokrat Parti’yle yaptığı işbirliğinin nasıl yorumlanması gerektiğini kestirmek zor. ”Trump’ın bu hamlesi, kendisini iş bitirme konusunda bir usta olarak tanımlayan bir başkanın dev bir strateji değişimi mi, yoksa müttefiklerinin canını acıtmak için verdiği tek seferlik içgüdüsel bir tepki mi?” sorusu, kafaları kurcalıyor. Trump, Demokrat Partili liderler Chuck Schumer ve Nancy Pelosi’nin harcama ve borç planını kabul etmekle kalmadı, aynı zamanda göçmenlik meselesinde de Demokrat Parti çizgisine yaklaştı. Başkan, genç kaçakların sınır dışı edilmesini engelleyen Barack Obama imzalı DACA kararnamesini iptal ettikten bir gün sonra kaçaklara yasal statü verilmesi konusunda Demokratlar’la işbirliği yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

New York Times, Amerika’nın, dört Türk vatandaşını, İran’a uygulanan yaptırımları delmek amacıyla hazırlanan geniş kapsamlı komploda rol oynamakla suçladığını da sayfalarına taşımış. Gazete, aralarında eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da olduğu dört kişinin daha sanık listesine eklenmesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başkan Trump’ın gayriresmi danışmanı olarak nitelendirilen New York eski Belediye Başkanı Rudy Giuliani’nin yakından ilgilendiği davanın kapsamının genişletildiğini kaydediyor. Davanın sanıklarından Rıza Zarrab, Rudy Giuliani’yi davaya diplomatik bir çözüm getirmesi için araya sokmuş, Giuliani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir görüşme yapmıştı. Gazete, federal savcıların, Zarrab ve diğer sanıkları, sahte belgeler düzenleyerek ve paravan şirketler kurarak İran adına milyonlarca dolar tutarında mali işlem yapmakla suçladığını bildiriyor. Habere göre sanık listesine en son eklenen isim olan 59 yaşındaki eski Ekonomik Bakanı Zafer Çağlayan, Amerikan ambargosunu delerek İran Hükümeti’ne hizmet sağlayan ağın faaliyetlerini gizlemek için rüşvet olarak on milyonlarca dolarlık nakit para ve mücevher aldı. Halkbank ise Amerikalı yetkilileri ve yabancı bankaları kandırmak için sahte mali işlem düzenlemekle suçlanıyor. New York Times’a göre yeni suçlamalar, Amerika ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çalkantılı olduğu bir döneme denk geldi. Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha geçen hafta Mayıs ayında Washington’a yaptığı ziyaret sırasında şiddet eylemlerine karışan korumalarına yönelik suçlamaları kınayan bir açıklama yaptığını hatırlatıyor.

New York Times bugün ayrıca Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in Afganistan’da verdiği kayıplarla ilgili bir habere yer ayırmış. Gazete, CIA’in paramiliter kolunda görev yapan ve geçtiğimiz Ekim ayında Afganistan’ın Celalabad kenti yakınlarında IŞİD militanlarıyla girdikleri çatışmada öldürülen iki elit ajanın Temmuz ortasında Arlington Askeri Mezarlığı’nda sessiz sedasız toprağa verildiklerini yazıyor. Habere göre bu iki ajanın ölümü, gazetelerde haber olmadı. Sadece teşkilatın Virginia eyaletindeki merkezinde mermer duvar üzerine iki yıldız olarak işlendi. Duvar üzerine işlenen yıldızlardan en az 18‘i, Afganistan’da görev başında yaşamını yitiren CIA mensuplarını temsil ediyor. Gazeteye göre Afganistan’da ölen CIA ajanları sayısı, bundan neredeyse yarım yüzyıl önce Vietnam ve Laos’ta ölenlerin sayısıyla başa baş gidiyor. Tüm bu ölümler, 11 Eylül 2001 terör saldırılarından sonra Afganistan’a açılan ve 16 yıldır süren savaşta CIA’in ne kadar ağır bir bedel ödediğinin göstergesi. Şimdiye kadar binlerce CIA ajanının görev yaptığı Afganistan’da savaşın ne zaman biteceği ise tam bir bilmece. Gazete, CIA’in Afganistan’da en çok kaybı 2009’da, bir intihar saldırısı nedeniyle verdiğini, bu saldırıda yedi CIA mensubunun yaşamını yitirdiğini hatırlatıyor.

Los Angeles Times ise Başkan Trump’ın Amerika’ya çocukken getirilen göçmenlere koruma sağlayan DACA kararnamesini iptal etmesinden bir gün sonra tüm tarafları şaşırtacak bir adım daha attığını yazıyor. Gazete, Trump’ın, genç kaçaklara yasal statü sağlayacak, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti’nin onayını alacak bir yasa tasarısını destekleyeceğini kaydettiğini bildiriyor. Habere göre Trump, Air Force One uçağında yaptığı açıklamada, ”Kongre’nin bu sorunu çözmek istediğine gerçekten inanıyorum. Sağlam sınır güvenliği ve kaçaklar için pürüzsüz bir geçiş süreci içeren, herkesi mutlu edecek bir çözümden yanayım” şeklinde konuştu. Ancak gazete, Trump’ın çok daha kapsamlı bir göçmenlik reformu üzerinde şimdilik durmadığının altını çiziyor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG