Erişilebilirlik

16 Eylül Amerikan Basınından Özetler


16 Eylül Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

Washington Post'un ana sayfasında Libya’da IŞİD’le mücadele eden milislere silah sağlayan bir tüccarın profiline yer vermiş. Sirte’de savaşan milislere silah gönderen Enver Savan, Kaddafi yanlıları tarafından sürekli tehdit edildiğini söylüyor. Libya’nın bugün en kötü geçen gününün Kaddafi zamanından çok daha iyi olduğunu kaydeden Savan, Libya’ya istikrar ve birliği para ve gücün getireceğine inanıyor ve aldığı ölüm tehditlerine rağmen IŞİD’le mücadelede oynadığı rolü sürdürüyor.

Washington Post bugün ayrıca Amerika’nın Suriye’de Rusya’yla askeri işbirliği yapmaya sıcak bakmadığına ilişkin bir haber yer alıyor. Gazete, Amerika Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Joseph Votel’in, “Rusya’yla aramızda güven sorunu var. Rusya’nın niyetini net olarak anlayabilmiş değiliz” şeklindeki sözlerine yer veriyor. Gazete ayrıca Amerika’nın, Rusya’nın Pazartesi günü imzalanan ateşkes anlaşmasının gereklerini yerine getirip getirmeyeceğinden emin olmadığını yazıyor.

New York Times, Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton’ın geçirdiği rahatsızlıktan sonra seçim kampanyasına geri döndüğünün haberini Clinton’ın bir fotoğrafıyla vermiş. Gazete ayrıca ana sayfasında CBS Televizyonu’yla ortak düzenlediği kamuoyu yoklamasının sonuçlarını açıklıyor. Buna göre Clinton, seçmenlerin gözünde çok daha istikrarlı bir aday. Ancak ankete katılanlar, değişiklik getirme olasılığı daha yüksek aday olarak Trump’ı görüyor. Buna karşın Clinton’ın Amerika’ya olumlu değişiklikler getirebileceğini düşünen seçmen oranı sadece yüzde 36. Kamuoyu yoklamasına göre seçmenler ne Clinton’ı, ne de Trump’ı seviyor. Ancak Clinton, daha ‘güvenli’ bir seçenek olarak kabul ediliyor. Ankete katılanlara ‘Clinton ve Trump’ın en büyük zafiyetleri sizce nedir?’ sorusu da sorulmuş. Buna göre Trump’a en çok asabi mizacı ve kışkırtıcı olmaya yatkınlığı zarar veriyor.

New York Times bugün ayrıca şiddetli alerjisi olan hastalara verilen doz ayarlı epinefrin iğnesi EpiPen’in fiyatının beş kat artarak 600 dolara çıkmasıyla başlayan tartışmaya yer ayırmış. Habere göre California Üniversitesi’nden bir profesör, ölüm tehlikesi bulunan alerjik reaksiyonlarda kullanılan EpiPen’in federal hükümetin ‘önleyici ilaçlar’ listesine alınmasını öneriyor. Bu adım, tüketicilerin cebinden para çıkmaması, ancak maliyetin sigorta şirketleri, vergi mükellefleri ve hükümetin karşılaması anlamına geliyor. New York Times, bu durumun hastalardan çok EpiPen’in üreticisi Mylan’ın işine yarayacağı görüşünde.

Los Angeles Times bugün California Valisi Jerry Brown’un hafta başında imzaladığı ve fazla mesai yapan tarım işçilerinin alacağı ücretin yükseltilmesini öngören yasayla ilgili geniş bir habere yer veriyor. Yasaya göre 2019 yılına kadar California’da tarım işçileri için günde 10 saat olan çalışma süresi, 8 saate çekilecek. 2022 yılına kadarsa günde 8 saatten fazla çalışan tarım işçileri, fazla mesai yaptıkları için ek ücret alma hakkı kazanacak. Tarım işçileri sendikaları yasayı desteklerken birçok çiftçi, maliyetlerin artacağı, verimin ise düşeceğini iddia ediyor. California eyaletinin 56 milyar dolarlık tarım sektöründe tahminlere göre 850 bin tarım işçisi çalışıyor. Eyalet, Amerika’nın tarıma ilişkin en sıkı yasalarına sahip. Çiftçiler ise tarlalarda kullanılan azot miktarından hava kalitesinin kontroluna kadar birçok kısıtlamayla karşı karşıya kaldıklarını, fazla mesai uygulamasının işlerini zorlaştıracağını iddia ediyor.

XS
SM
MD
LG