Erişilebilirlik

1 Eylül Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump’ın Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Penya Nieto’yla yaptığı görüşmeye yer veriyor. Gazete, Nieto’nun daveti üzerine gerçekleşen ziyaretin Meksikalılar’ı kızdırdığını yazıyor. Bunun nedeni, Meksikalılar’ı defalarca aşağılayan Trump’ın Cumhurbaşkanı Nieto tarafından Meksika’ya davet edilmesi ve halkın Trump’ın ziyaretinden sadece bir gün önce haberdar olması. Nieto’nun Trump’dan, Meksikalılar’ı küçük düşüren sözleri nedeniyle özür talep etmek yerine iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemini vurgulaması da büyük hayalkırıklığı yarattı. Nieto, kimilerine göre güçsüz bir lider imajı çizdi. Gazete, Trump’ın Meksika-Amerika sınırına duvar örme planı konusundaysa ‘Maliyeti kimin karşılayacağını konuşmadık, sonra konuşacağız’ sözlerine yer veriyor. Oysa Nieto, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘Duvarın parasını ödemeyi kabul etmiyoruz’ demişti.

1 Eylül Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

Trump’ın Meksika ziyaretinden birkaç saat sonra Arizona eyaletinin Phoenix kentinde yaptığı göçmenlikle ilgili açıklamalar da Washington Post'un ana sayfasında yer buluyor. Gazete, Trump’ın, Meksika’da sergilediği yumuşak tavra karşılık birkaç saat sonra Phoenix’te saldırgan uslubuna geri döndüğünü belirtiyor. Washington Post’a göre bu tutum, seçmenlere karmaşık mesajlar gönderiyor. Trump, konuşmasında sık sık ses tonunu bağıracak kadar yükselterek ‘Kaçaklara Amerika’da yer yok’ sözlerini yineledi. Ancak Washington Post’a göre Trump, Amerika’da yaşayan 11 milyon kaçağı zorla sınırdışı etmek isteyip istemediği konusuna tam olarak açıklık getirmedi.

Washington Post bugün ayrıca baş sayfasında yeni bir yazı dizisine başladı. Yazı dizisinin konusu, Amerika’da 21‘inci yüzyılın başından bu yana orta yaşlı beyazlar arasındaki ölüm oranında görülen artış ve bunun nedenleri. Dizinin bugünkü ilk bölümünde Amerika’da özellikle beyaz kadınlar arasında giderek büyüyen reçeteli ilaç bağımlılığı sorunu ele alınmış. Gazete, opioid sınıfındaki güçlü ağrı kesicilerin ve antidepresan kullanımının özellikle küçük kasabalarda arttığını yazıyor. Gazeteye göre doz aşımları nedeniyle ölüm vakalarında da artış olduğu gözleniyor.

New York Times bugün baş sayfasında Wikileaks ve editörü Julian Assange hakkında özel bir habere yer ayırmış. Gazete, Wikileaks’in şimdiye kadar Amerika’yı dünyanın ‘süper kabadayısı’ olarak nitelediğini ancak Rusya ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i çoğunlukla gözardı ettiğini yazıyor. New York Times, ‘Putin ve Assange arasında nasıl bir ilişki var?’ sorusunun yanıt bulması gerektiği görüşünde. Julian Assange’in Wikileaks’in ilk yıllarında Rusya gibi otoriter hükümetleri hedef alacağını, insan haklarını korumak için yola çıktığını hatırlatan gazeteye göre durum hiç de böyle değil. New York Times, Wikileaks’in yayınladığı her belgenin ve Assange’ın yaptığı açıklamaların Rusya’nın işine yaradığı, Batılı ülkelerinse bedel ödemek zorunda kaldığını yazıyor.

New York Times Brezilya’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’in görevden alınması haberine de baş sayfasında yer vermiş. Brezilya Senatosu’nun yaptığı oylamayla adı yolsuzluğa karışan Rousseff’in görevine son verdiğini yazan gazete, yeni Cumhurbaşkanı Michel Temer’i son derece zorlu bir süreç beklediğine dikkat çekiyor. Adı skandal ve yolsuzluklarla anılan Temer’in önündeki en büyük zorluk, Brezilya ekonomisini düzlüğe çıkarmak.

XS
SM
MD
LG